wtenczas czy w ten czas
Poprawna pisownia tego zwrotu to wtenczas.
Jest to co prawda wyrażenie przyimkowe, jednak traktowane przez językoznawców jako zrost, dlatego właśnie poprawnym jest napisane go łącznie.
1. Wtenczas to bardziej fachowe określenie tego, co działo się w przeszłości, potocznie możemy nazwać to czymś w rodzaju powrotu do przeszłości.
2. Pamiętam jak pojechaliśmy kiedyś na weekend na Mazury, wszystko działało znakomicie, super pogoda, fantastyczne warunki, wtenczas dostałem telefon od teściowej, że nasz synek tak zaczął płakać i za nami tęsknić, że nie da się go za żadne skarby uspokoić. No i w tym momencie nasz weekend dobiegł końca trzeba było wracać do domu.
3. Pamiętam jak wtenczas mieliśmy taką akcję, że do naszego biura wpadają policjanci, pełne umundurowanie, spluwy, drą mordy, żeby kłaść się na ziemię. Dopiero kiedy sekretarka wyszła do nich. Poinformowała, że chciała zrobić nam żart i przestraszyć. No cóż, ale dzięki temu wiecie już czemu jej tu nie ma, została przez prezesa po tej debilnej akcji zwolniona dyscyplinarnie.
4. Wtenczas też byłem piłkarzem tego klubu. Nie byłem jednak jakimś specjalnie wybitnym zawodnikiem i pograłem na poziomie klasy okręgowej 3 sezony, potem już nie dawałem rady nadążać za poziomem drużyny więc postanowiłem skończyć z kopaniem, gram sobie już tylko okazjonalnie na orliku.
5. Mam przeświadczenie, że sytuacja, która wydarzyła się wtenczas w pracy pomogła nam mocno oczyścić toksyczną atmosferę, mimo że kosztowało to posadę kilku osób to teraz pracuje się dużo przyjemniej, nawet jeżeli w mniejszym gronie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!