wypogadza się czy wypagadza się
Poprawna pisownia tego zwrotu to wypogadza się.
Wracamy do zasady, która mówi, że przy odmianie, jeżeli mamy wyraz z dwoma literami o „wypogodzić się” to tylko jedno o to dalsze jest zamienione na a, stąd pisownia wypogadza się.
1. Po kilku bardzo szarawych i deszczowych dniach wreszcie aura nam się wypogadza i zaczyna się tworzyć piękna typowo wiosenna atmosfera na dworze.
2. Atmosfera w pracy jakimś cudownym sposobem bardzo się wypogadza. Naprawdę nie mam pojęcia co kierownictwo zrobiło z naszym kierownikiem, ale zmiana jest niesamowita, aż chce się tu teraz pracować. Tfu, tfu, żebym tylko nie mówił tego w złą godzinę.
3. Już wydawało się, że się wypogadza, że nareszcie warunki mogą być fajne do tego, żeby pójść pobiegać czy pograć w tenisa, to znowu nie wiadomo skąd zebrały się kolejne deszczowe chmury, które na kolejne kilkadziesiąt minut urwały tak, że nie było szans na jakąkolwiek aktywność na zewnątrz.
4. Nasz związek już nie ma szans na żadne wypogadzanie. Idziemy w kierunku separacji, chociaż może nie ma sensu nawet próbować na siłę tego męczyć tylko od razu dojdziemy do rozwodu, ale bez orzekania o winie to będzie najbardziej sprawiedliwe.
5. Strzał kolejny strzał napastnika, który nie zakończył się golem. Ale możemy z całą pewnością stwierdzić, że nad stadionem piłkarsko wreszcie zaczęło się wypogadzać i spotkanie nabrało odpowiedniej jakości.
6. Nie pamiętam, żeby w tym roku był chociaż jeden w pełni pogodny weekend. Nawet jak się rozpogadza na kilka godzin to potem znowu się chmurzy i pada.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!