🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

wyrżnąć czy wyrrznąć

Drodzy użytkownicy! Dziś pragnę przedstawić Wam poprawny zapis wyrazu… a no właśnie ,,wyrżnąć”, czy ,,wyrrznąć”? Wiele osób zadaje sobie takie pytanie, na które nie potrafi odpowiedzieć, dlaczego pisze się tak, a nie inaczej. Większość z nich pisze dobrze ten wyraz, ale nie zna zasady ortograficznej, która do niego pasuje, ale czy w ogóle jakaś jest? Postaram się Wam to wyjaśnić.

Najpierw musimy zacząć od tego, że poprawny zapis tego wyrazu to ,,wyrżnąć”, ale dlaczego? Otóż pewna zasada ortograficzna mówi nam, że po ,,r” zawsze piszemy ,,ż”. Jest to oczywiście prawda.

Podam Wam teraz kilka przykładów zdań z zastosowaniem tego wyrazu:

-Dwuletni Dominik wyrżnął dzisiaj głową o kant szafy, a przez to leciała mu krew i płakał.

-Wyrżnął zapiszemy przez ,,rz”, czy ,,ż”?- zapytała się dzisiaj moja nauczycielka języka polskiego.

-Wyrżnął to w dzisiejszych czasach rzadko spotykane słowo. Większość ludzi mówi po prostu ,,upadł” lub ,,przewrócił się”.- stwierdziła moja przyjaciółka Aleksandra.

Podsumowując wyraz ,,wyrżnął” zapiszemy przez ,,ż”, ponieważ po ,,r” zawsze piszemy ,,ż”. Jest to zasada ortograficzna, która, prawdę mówiąc, jest bardzo ważna, ale dla ułatwienia zrozumienia tego słowa można powiedzieć, że nie istnieje takie słowo, które jest pisane przez ,,rz”, gdy poprzedzająca je litera to ,,r”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!