za niedługo czy zaniedługo – razem czy osobno
Poprawna pisownia tego wyrażenia to „za niedługo”. Przyimek w połączeniu z przysłówkiem – a takim jest słowo „niedługo” – zawsze będzie pisany oddzielnie.
Jednak zdarza się, że wyrażenie przyimkowe „za niedługo” uznawane jest za niepoprawne (zob. Wielki słownik poprawnej polszczyzny, PWN 2004). Lepiej posługiwać się wyrazami: „niedługo”, „wkrótce”, „niebawem”.Przykłady:- Niedługo (ew. za niedługo) okaże się, czy obecne decyzje w kwestii pandemii były decyzjami dobrymi, czy jednak nie miały większego wpływu na dalszą sytuację.
– Daj mi jeszcze 10 minut, niedługo (ew. za niedługo) będę miał skończoną pracę i wtedy będziemy mogli pojechać się do miasta na zakupy.
– Wierzę, że uda mi się niebawem (ew. za niedługo) otrzymać ten obiecany przez kierownika urlop i będziemy mogli wreszcie pojechać na te wymarzone i upragnione od dawna wakacje.
– Jesteśmy w przededniu najważniejszego od kilkudziesięciu lat dnia w historii miasta i niedługo (za niedługo) wielkie mocje związane z meczem stulecia na naszym obiekcie osiągną zenit i będziemy z wypiekami na twarzy obserwować poczynania obu drużyn. To historyczny moment.
– Wkrótce (ew. za niedługo) okaże się, że ta seria kłamstw i pomówień dotyczących mojej osoby była prawdą i będę skończony.- Jestem przekonany, że jeżeli pójdziemy po rozum do głowy, to niebawem (ew. za niedługo) uda nam się opanować wewnętrzne spory i sytuacja wróci do względnej normy.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!