zachrystia czy zakrystia
„Zakrystia” to pomieszczenie w kościele, w którym księża przygotowują się do mszy świętej, tam również przechowują szaty i naczynia liturgiczne. Jedynym poprawnym zapisem tego wyrazu jest „zakrystia”, który to fakt podyktowany jest jego pochodzeniem, słowo to bowiem pochodzi od staropolskiego „krista”, czyli krzyża. „Zakrystia” wywodzi się od łacińskiego „sacristia”, gdzie łacińskie c w języku polskim występuje jako „k”. Forma „zachrystia” jest niepoprawna.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrazu „zakrystia”:
Po mszy świętej poszedłem do zakrystii, aby porozmawiać z naszym proboszczem, księdzem Leszkiem, który od lat urzęduje w naszej parafii, o planowanych w przyszłym tygodniu chrzcinach mojego pierworodnego syna.
W zakrystii zastałam ciocię Halinkę, która właśnie rozmawiała z naszym nowym wikariuszem, księdzem Robertem, a słuchając ich rozmowy dowiedziałam się, że w tym roku ciocia bierze ślub ze swoim narzeczonym, Kazimierzem.
Po mszy świętej Marysia poszła do zakrystii, ponieważ potrzebowała podpisu księdza w dzienniczku potwierdzającego jej obecność na niedzielnej liturgii, w przeciwnym razie nie mogłaby być dopuszczona do sakramentu bierzmowania.
Kiedy Iwonka była mała, nie wiedziała co kryje się za tymi potężnymi drzwiami, kiedy jednak podrosła zrozumiała, że za nimi znajduje się zakrystia, czyli miejsce, w którym księża ubierają się w szaty liturgiczne.
Stanisław zawsze marzył o ślubie kościelnym, toteż po mszy udał się na zakrystię, aby zapytać księdza Mariusza o termin nauk przedmałżeńskich, w których mógłby wziąć udział ze swoją narzeczoną.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!