zamknął czy zamknoł
W czasownikach rodzaju męskiego w liczbie pojedynczej w czasie przeszłym należy użyć samogłoski nosowej „ą” przed literką „ł”, czyli stosownie będzie: zamknął.Przykłady:1. On na pewno zamknął ten samochód, ale musiał wrócić i to sprawdzić, ponieważ powiedział, że nie da mu to spokoju. Teraz już wie, że auto było cały czas zamknięte i nie musiał wracać, ale przynajmniej się tym nie martwi.
2. Gdy mój brat był bardzo mały, to zamknął się w łazience i nie mógł otworzyć drzwi. Wszyscy panikowali, bo bali się, że coś mu się stanie, ale starali się tego nie okazywać, żeby nie płakał i dzięki temu udało się mu przekręcić klucz zgodnie z naszymi instrukcjami.
3. Uspokój się, przecież on nie zamknął cię w tym mieszkaniu celowo, tylko po prostu nie wiedział, że weszłaś do środka, kiedy on się kąpał. Za chwilę wróci i otworzy drzwi, więc nie masz się czym denerwować.
4. On zamknął ten pierścionek w swoim sejfie, dlatego złodzieje nie ukradli go, ponieważ nie byli w stanie go otworzyć. Całe szczęście, że mój brat pomyślał o tym, żeby takie cenne rzeczy trzymać „pod kluczem”.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!