zawalidroga czy zawali droga – razem czy osobno
Poprawna pisownia tego wyrazu to zawalidroga, a więc łącznie. Zawalidroga jest rzeczownikiem, który jest tzw. zrostem dlatego obowiązuje w nim pisownia zawali i drogi łącznie.
1. Ten zawalidroga, bo inaczej nie chce go nazywać, znowu nie potrafi odpalić tego swojego grata który mu zgasł na środku drogi i blokuje nam przejazd.
2. Bardzo silne porywy wiatru zasiały pewne spustoszenia, szczególnie na drogach gdzie strażacy musieli posuwać kilkanaście zawali dróg w postaci drzew i konarów.
3. Jeżeli jeszcze raz ktoś postawi mi tę zawalidrogę na trasie mojego kursu wózkiem, to będę naprawdę wściekły a jak dowiem się który jest takim dowcipnisiem to jeszcze dostanie ode mnie potężną burę.
4. Ten samochód jest tak wolny i bezużyteczny, że spełnia swoją rolę najwyżej jako zawalidroga, a nie pojazd, który ma służyć do swobodnego przemieszczania się po drogach.
5. Założyłeś za duże obciążenie na ten podnośnik i teraz zamiast podnośnika mamy zawalidrogę przez którą nie może przejechać żaden samochód do pomocy, ani służby. Musisz nauczyć się szacować wagę, bo nie można pozwalać na to żeby przyczepa ciągle blokowała nam pracę
6. Ale ten ziomek się spasł od ostatniego razu jak go widziałem. Teraz już rozumiem, czemu wśród znajomych ma ksywę zawalidroga. Zajmuje praktycznie cały chodnik w trakcie chodu i bez zejścia na ulicę jego się wyminąć nie da.
7. Celowo zawalidroga postanowił nam zablokować przejazd do domku nad jeziorem, ponieważ uważa, że celowo kupiliśmy domek, na który on sam polował. Policja niestety nie reaguje na nasze wezwania dlatego czuje się tak bezkarnie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!