żetelne czy rzetelne
Poprawna pisownia tego wyrazu to rzetelny.
W tym wypadku pisownia wyjaśniana jest przez względy etymologii. Dzisiejsze znaczenie tego wyrazu pochodzi z języka czeskiego od zrzetelny więc polska przejęła to znaczenie bez z na początku wyrazu.
1. Nasze materiały muszą być rzetelne. Nie interesuje mnie sztuczne szukanie sensacji, jeżeli ludziom się to nie będzie podobać to kij w oko, ja chcę tworzyć szczere i prawdziwe dziennikarstwo.
2. Muszę się zgodzić, że sprawa wyjaśniana jest w sposób rzetelny, ale mam nadzieję, że zostanie także w sposób rzetelny rozstrzygnięta.
3. Jeżeli chcemy rzetelnie zarabiać dobre pieniądze, to musimy rzetelnie je produkować. Socjalizm powinien być skrajnością do pomagania osobom, które naprawdę potrzebują wsparcia od państwa, a nie przywilejem dla nierobów i osób, które sztucznym śpiewaniem o równaniu zarobków chcą po prostu nałapać się kasy za darmo. To się skończy bardzo źle.
4. Rzetelność zawsze się w życiu obroni. Dlatego wolę zrobić coś dużo dłużej, ale perfekcyjnie i mieć gwarancję, że oddaje produkt kompletny. Niż walić wszystko pod wyniki, ale potem połowę swojego dorobku tracić poprzez reklamację.
5. Nie byłeś dzisiaj rzetelnym w działaniu, musisz się poprawić. To nie jest instytucja charytatywna tylko poważny biznes. Jeżeli nie będziesz w stanie ruszyć naszych akcji do przodu, będziemy musieli się pożegnać.
6. Spotkanie prowadzone przez sędziego było dzisiaj delikatnie ujmując mało rzetelnie. Nie wiem jak ktoś taki słaby może sędziować najważniejsze mecze w kraju. Absurd.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!