zhańbiony czy shańbiony
Poprawna pisownia tego wyrazu to zhańbiony.
Tutaj mamy wyjaśnienie w postaci zasady która mówi, że przed głoską h na początku wyrazu zawsze będziemy pisać „z”, a nie „s” jako przedrostek.
1. Ten mundur generalski został zhańbiony dowodami w sprawie uczestniczenia w zorganizowanej grupie przestępczej. To jest niebywały i potworny skandal, który nie zostanie zamieciony pod dywan.
2. Jesteśmy narodem wielokrotnie zhańbionym w swojej długiej historii. Być może dlatego pomimo podziałów, jeżeli dochodzi do sytuacji kryzysowych, czy dramatycznych z punktu widzenia państwa, to potrafimy się jednoczyć i stanowić wspólnotę od a do z. Szkoda, że nie potrafimy jej stanowić codziennie.
3. Możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że zhańbienie pracowników było na porządku dziennym a wszelkie zebrane materiały dowodowe praktycznie wbijają w ziemię linie obrony kierownika oskarżonego o mobbing, więc nie widzę tutaj innego finału tej sprawy jak wyrok skazujący być może nawet na więzienie, bo zadośćuczynienie jest tu więcej jak pewne.
4. Poczułem się bardzo zhańbiony oskarżeniami o molestowanie, kogo jak kogo, ale byłej dziewczyny za żadne pieniądze i z żadnej zazdrości nigdy bym nie skrzywdził. Gdybym dokonał takiej rzeczy to przysięgam na swoją rodzinę, że od razu poszedłbym się powiesić albo zrzucić do Wisły. Będę bronić swojego dobrego imienia w sądzie, ponieważ te oskarżenia praktycznie zniszczyły mi życie.
5. Zhańbiony bokser po ostatniej przegranej walce ogłosił zakończenie sportowej kariery trwającej ponad 20 lat.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!