🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

zresztą czy z resztą – razem czy osobno

Obecnie bardzo często możemy mieć problemy z zapisem słów. Są ich tysiące, więc nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkich. Tam ortografia, tu gramatyka, a w nich bardzo dużo innych kategorii. Bez względu na trudności powinno się chociaż próbować utrwalać pisownie i zasady ich dotyczące, bo później jest po prostu łatwiej. Dyktando nie będzie kłopotem, a do poprawnej pisowni słowa nie będzie potrzebny Internet czy słownik. Dzisiaj omówimy pisownię oddzielną i łączną pewnej partykuły i wyrażenia przyimkowego jednocześnie. Którą formę możemy uważać za prawidłową?

Zresztą czy z resztą- którą wersję powinniśmy wybrać?
W takim razie, którą opcję możemy uznać za poprawną? W danym kontekście może pojawić się „zresztą”, jak i „z resztą”.

Zresztą- w jakiej sytuacji należy użyć?
Chodzi tutaj o rolę partykuły, która mówi o kolejnej części w zdaniu. Jest to zazwyczaj odnoszenie się do optymizmu bądź jego przeciwieństwa. Możemy mówić o czymś z przekonaniem (Bardzo się postarałaś z tym rysunkiem, zresztą uważam, że wygrasz ten konkurs plastyczny), bądź obojętnością i negatywnym nastawieniem (Średnio potrafię rysować, zresztą i tak nie uda mi się wygrać w tym konkursie plastycznym).

→Agacie świetnie poszło napisanie opowieści, zresztą zawsze wychodzi jej to fantastycznie. ✔
→Agacie świetnie poszło napisanie opowieści, z resztą zawsze wychodzi jej to fantastycznie. ✘

Z resztą- Kiedy powinniśmy użyć tej wersji?
W tym przypadku jest już zupełnie inna sytuacja, bo oddzielną pisownię stosujemy, aby powiedzieć o reszcie z danej rzeczy (Wróciłam z resztą pieniędzy do domu). „Z resztą” Może również oznaczać wyrażenie przyimkowe.

→Możesz wziąć tę bransoletkę, a z resztą się zastanowię. ✔
→Możesz wziąć tę bransoletkę, a zresztą się zastanowię. ✘

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!