Motyw antyutopii – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw antyutopii – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Filozofowie od najdawniejszych lat zastanawiali się w jaki sposób stworzyć państwo idealne. Platon starał się opisywać państwo, zgłębiać jego istotę, naturę, sposób w jaki ma wyglądać. Arystoteles, czyli uczeń Platona zajął się w swojej pracy ustrojami, określał które z nich są dobre, a które nie są właściwe, co ciekawe występował jako wróg demokracji. Zagadnienie utopii oraz antyutopii znalazło miejsce w rozważaniach filozofów w wieku XX, czyli wtedy gdy pojawiać się zaczęły pierwsze totalitaryzmy.
W 1917 r. po Wielkiej Rewolucji Październikowej, powstała pierwsza utopia, jakim było państwo Lenina, Rosja Sowiecka. Czytałem biografię Józefa Stalina pióra Edwarda Radzińskiego, padają w niej następujące słowa: ’ Oni postanowili stworzyć nowy świat na podobieństwo swoich marzeń’. Okazało się, że odrzucając prawa boskie, w miejsce to wprowadzając prawidła pseudonaukowe, wizjonerzy planujący przynieść światu zmianę na lepsze, pogrążyli w ciemności, w zgliszczach.Baczny obserwator życia mieszkańców ZSRR, KRLD, III Rzeszy zauważy, że utopia przerodziła się w dystopię. W żadnym państwie nie udało się wprowadzić utopii, raju, kraju który byłby wyrazem ludzkich dążeń oraz marzeń, zawsze kończyło się to nędzą, głodem, upodleniem jednostki.
Utwór jakim jest antyutopia przedstawia społeczeństwo, które jest całkowicie na łasce i niełasce rządzących. Ludzie ci zostali ujarzmieni, co znajdujemy chociażby u Georga Orwella w jego ,,Roku 1984″.
Przykładem standardowej, klasycznie ujętej antyutopii jest ,,Nowy Wspaniały Świat” Aldousa Huxleya.
Rosjanin Jewgienij Zamiatin napisał antyutopię 'My’, która została uznana za pierwsze takie dzieło w XX wieku. Pisarz być może chciał się odnieść do pierwszych lat po rewolucji, kiedy to jednostka zeszła na dalszy plan, przestała całkowicie się liczyć, w jej miejsce powstał kolektyw, masa ludzka. Jewgienij Zamiatin pisze, że obywatele rezygnują z wolności, w ten sposób decydując się na wolność, tak naprawdę oddają odpowiedzialność za swoje życie państwu, które odtąd może nim dobrowolnie zarządzać. W państwie tym obowiązuje system donosicielstwa, które jest w szczególny sposób doceniane i gratyfikowane, można jedynie pozazdrościć autorowi umiejętności dalekosiężnego patrzenia, gdyż wszystko o czym napisał wydarzyło się

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.