Motyw arkadii – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw arkadii – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Książki zawierają wiele ciekawych motywów, jednak jednym z ciekawszych jest motyw arkadii. Najpierw trzeba wyjaśnić czym jest ów „arkadia”. Arkadia to fikcyjna kraina szczęścia i spokoju, raj na ziemi, miejsce beztroski. Jest to motyw stosowany w sztuce i literaturze. Czyż nie brzmi to interesująco? Jest wiele wyobrażeń idealnego miejsca, a każdy może je sobie wyobrazić w inny sposób. Warto więc poznać wizje wielkich poetów i pisarzy.
Zacznijmy może od genezy tego słowa. Starożytni Grecy wierzyli, że miejscem wiecznego szczęścia jest Arkadia, która była krainą historyczną, położoną w środkowym Peloponezie. Miejsce to było otoczone ze wszystkich stron górami, a ludzie tam wiedli spokojne życie bez żadnych zmartwień.
Biblia
Motyw arkadii pojawia się w wielu utworach na przestrzeni lat. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych jest prawdopodobnie Eden z Biblii. Był to rajski ogród, stworzony przez Boga dla Adama i Ewy – pierwszych ludzi. Mieli wszystkiego pod dostatkiem i mogli z tego korzystać do woli, z wyjątkiem drzewa poznania dobra i zła. Nie musieli się przejmować cierpieniem, bólem, rozpaczą, co podkreśla niezwykłość i rajskość tego ogrodu. Adam i Ewa ostatecznie złamali jedyną zasadę i zostali wygnani z Edenu, którego wejścia pilnował anioł. Sytuacja ta przedstawia nam, że arkadia nie zawsze jest osiągalna i czasem wystarczy tylko jeden błąd, by ją utracić.
„Żywot człowieka poczciwego” – Mikołaj Rej
Innym przykładem zastosowania motywu arkadii jest utwór „Żywot człowieka poczciwego” Mikołaja Reja, w której w sposób rajski przedstawiona jest wieś. Jej niezwykłość jest opisana w czterech porach roku, a każda z nich mówi nam o innych przyjemnościach. Mikołaj Rej przedstawia nam wieś jako miejsce, którego główną zaletą jest przyroda, ale nie tyle jej piękno, co pożytek. Rośnie tam wiele warzyw, owoców, a życie jest spokojne i nie trzeba się zamartwiać większymi sprawami. Można zajmować się polowaniami i połowem ryb. Przedstawia nam także człowieka poczciwego, łagodnego, spokojnego, życzliweg

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!