Motyw artysty – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw artysty – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Artyści dosyć często pojawiają się w różnych utworach i spełniają w nich przeróżne role. Czasami są wieszczami narodu, czasami błaznami, a czasami po prostu artystami, osobami wyróżniającymi się różnymi cechami spośród tłumu. Zawsze warto zwrócić uwagę, co chcą nam oni przekazać, bo nawet w prześmiewczych dziełach kryje się ziarenko prawdy.
1) Jednym z bardziej znanych artystów z czasów antycznych jest Horacy, a jego utwór pt. „Wybudowałem pomnik” wiele może nam o nim powiedzieć. Poeta pisząc, że wybudował pomnik „trwalszy niż ze spiżu” ma na myśli swoją poezję. Za pomocą tego utworu chce pokazać swoją wielkość i ponadprzeciętność swoich dzieł. Słynne zdanie: „Nie wszystek umrę”  dowodzi, że autor wierzy, iż jego poezja i jego dzieła przetrwają wieki i za tysiące lat dalej będą czytane. I wcale się nie pomylił.
2) W przeciwieństwie do Horacego, Juliusz Słowacki w utworze „Testament mój” mówi, że jest on poetą, który nic po sobie nie pozostawi:
„Nie zostawiłem tutaj żadnego dziedzica
Ani dla mojej lutni, ani dla imienia:
Imię moje tak przeszło, jako błyskawica,
I będzie, jak dźwięk pusty, trwać przez pokolenia”
Podmiot liryczny w wierszu cierpi również z powodu żalu i tęsknoty za swoją ukochaną ojczyzną, dla której, jako poeta, starał się tak wiele zrobić.
3) W „Dziadach cz. III” Adama Mickiewicza wielkim improwizatorem, poetą jest nie kto inny jak Konrad. O jego wielkości świadczyć może Wielka Improwizacja. Potwierdzenie jego wielkości możemy odnaleźć także w jego słowach: „Śpiewam samemu sobie”, Jam się twórcą urodził”, „Gdzie człowiek, co z mej pieśni całą myśl wysłucha, / Obejmie okiem wszystkie promienie jej ducha?”, Nieszczęsny, co dla ludzi głos i język trudzi”. Słowa Konrada informują nas dodatkowo o tym, że mimo jego wielkości, nikt nie jest w stanie w pełni zrozumieć i pojąć artysty.
4) W innym dziele A. Mickiewicza, a dokładniej w „Panu Tadeuszu”, odnajdziemy nawet dwóch artystów. Jednym z nich jest Hrabia Hores

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.