Motyw artysty słowa – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw artysty słowa – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

W swoim życiu miałam okazję zetknąć się z wieloma cennymi książkami, które w mojej opinii warto znać. Ich czytanie jest swego rodzaju rozmową z jej autorami podczas której zapoznajemy się z cudzym patrzeniem na świat i wkraczamy w życie którego do tej pory być może nie zauważaliśmy.
Jedną z pisarek, których książki zabierają czytelnika w zupełnie inną rzeczywistość to bez zwątpienia polska laureatka Narody Nobla, Olga Tokarczyk która napisała tak fantastyczne książki takie jak „Bieguni” czy też „Księgi Jakubowe”. W książkach tych można znaleźć odpowiedzi na pytania, czy to nasze życie nie należy przypadkiem do świata, które najbliższe otoczenie nam wpoiło. Śmiało mogę powiedzieć, że te powieści, mogą być pięknym wstępem do tego, by dzięki swojej wewnętrznej sile, żyć według swojego schematu.
Kiedy byłam młodsza, pochłaniałam każdą książkę, ale z biegiem lat, zaczęłam wybierać już tylko te, która zawierają choć namiastkę radości, dzięki której nasza codzienność wydaje się zwyczajnie lepsza, bo słowa mają ogromną moc i są tak naprawdę bardzo ważne. A jak je rozpoznaje? Po tym, że umiem wskazać choć jedną pozytywną rzecz z niej. Tak już to bywa, że powiedzenie autorowi książki, że dzięki niej, jestem bardziej radosna to jedno, a uświadomienie, że jest powodem mojego szczęścia, to drugie.
Myśląc cały czas o temacie wypracowania, nie sposób nie wspomnieć o pierwszym i najbardziej idealnym artystą jakim jest bez zwątpienia Ojciec wszystkich nas – Bóg któremu zawdzięczamy stworzenie doskonałego świata, na którym są i ludzie i zwierzęta i rośliny. Pięknie to ujął Jan Kochanowski w wierszu „Czego chcesz od nas Panie”.
Kolejnym artystą słowa, który był jednocześnie wielkim improwizatorem jest Konrad ukazany w III części Dziadów. W improwizacji ukazany jest piękny monolog dotyczący niezwykłej potęgi słowa i myśli.
Omawiając ten temat, nie sposób jest również nie napisać o „Kordianie” napisanym przez Juliusza Słowackiego. Bohater ten jest typem romantyka, który niestrudzenie walczy o wolność swojego kraju.
Asystą też jest poeta. Rozumie to dobrze Horacy który w swojej, pewnie najsłynniejszej pieśni; „Exegi

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.