Motyw balu – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw balu – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw balu możemy zaobserwować w wielu dziełach na przełomie różnych epok. Współcześnie bal kojarzony jest z huczną zabawą do samego rana, oraz świętowaniem. Nieodzownymi elementami balu są wspólny taniec, śpiew, muzyka, wspólna zabawa, piękne stroje. W literaturze motyw ten poza świętowaniem dla świętowania, często był dobrym sposobem, aby przedstawić ważne wydarzenia z dziejów.
Powracając myślami do epoki średniowiecza jako pierwszy do głowy przychodzi motyw Dance Macabre (taniec śmierci). Poprzez taniec ukazywana była wszechobecność oraz uniwersalność śmierci. Ukazana śmierć, która zaprasza do tańca przedstawicieli różnych stanów uświadamia nas, że bez względu na posiadany majątek i status społeczny i tak każdy zazna śmierci.
W literaturze młodej polski motyw balu pojawia się w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Podczas trwania wesela poza zwykłą zabawą i tańcem mają miejsce realistyczne wydarzenia przeplatane z fantastycznymi. Chocholi taniec uznawany za taniec tragiczny mimo iż jest pesymistyczny i żałobny niesie w sobie nadzieję, że nadejdą jeszcze lepsze czasy.
William Szekspir w „Romeo i Julii” przedstawił bal jako początek pięknego uczucia, ponieważ to właśnie tam poznali się zakochani. Wydarzenie to pozwoliło młodym poznać się i przeżyć krótkie, lecz wspaniałe chwile razem.
Również w „Chłopach” Władysława Reymonta odbyło się wesele Macieja Boryny z Jagną. Podczas tego wesela poza huczną zabawą miały miejsce również mniej przyjemne wydarzenia, takie jak chociażby śmierć Kuby. Nieświadomi niczego gospodarze oraz goście wesela świetnie się bawią nie zdając sobie sprawy z tego, że tuż za ścianą ktoś w strasznych mękach i cierpieniu umiera.
W dramacie „Dziady cz.III” Adama Mickiewicza ma miejsce bal organizowany przez Senatora Nowosilcowa. S

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!