Motyw Biblii – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw Biblii
Motywy biblijne były częsty, motywem podejmowanym przez twórców poezji i prozy. Bogactwo biblijnych tematów stanowiło i nadal stanowi niewyczerpane źródło wątków, pozwalających ukazać zjawiska, postawy, czy zdarzenia.
Motyw biblijny pojawia się miedzy innymi w „Opowieściach z Narnii” Lewisa. Lewis starał się przedstawić czytelnikom istotę chrześcijaństwa. Głównym bohaterem cyklu jest Chrystus, występujący pod postacią lewa Aslana. Po raz pierwszy czytelnik poznaje go w pierwszym tomie – „Lwie, Czarownicy i starej szafie”.
Początkowo dzieci, nie wiedzą, kim jest Lew, jednak intuicyjnie wyczuwają jego niezwykłość. Z ust nowego przyjaciela – pana Bobra, dowiadują się, kim jest ów tajemniczy Aslan, na którego wszyscy czekają. Pan Bóbr rozwija wątpliwości młodych podróżników dotyczących pochodzenia Lwa. Wyjaśnię, iż nie jest on człowiekiem, jest Wielkim Lwem, a poza tym jest dobry. Bóbr wielokrotnie jeszcze podkreśla wyjątkowość i moc Aslana. Uświadamia dzieciom, że jest jedynym, który może przeciwstawić się Białej Czarownicy. Kiedy wreszcie dochodzi do spotkania, ani dzieci ani Bobry nie wiedziały, jak się mają zachować, co powiedzieć. Poczuły się dziwnie skrępowane i onieśmielone, wahały się, które z nich ma podejść do Aslana pierwsze. Lew postanawia im pomóc odzyskać Edmunda i odczarować Pana Tumnusa. Spotyka się z Czarownicą i za cenę zrzeczenia się praw do krwi chłopca zgadza na przyjęcie jej warunków. Podobnie jak Chrystus na krzyżu poświęca swe życie dla innych ludzi, tak Aslan poświęca się dla chłopca. To, co nastąpiło później, przypomina również sceny biblijne. Zuzanna i Łucja podchodzą do Lwa, całują jego zimne futro i płaczą. Następnie rozwiązują go. W pewnym momencie dziewczynki stają się świadkami cudu. Lew zmartwychwstaje, gdyż jego moc, podobnie jak moc Chrystusa jest silniejsza od czarów Czarownicy.
Ciekawym utworem jest również „Widzenie Baltazara” E. Odyńca. W tym przypadku również jest to utwór o typowej dla romantyzmu konstrukcji i tematyce.
W utworze można również odnaleźć nawiązanie do Biblii, w której przedstawiono historię króla Babilonii. Baltazar wydał ucztę dla tysiąca swoich przyjaciół. Kiedy rozgrzało go wino i jadło
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!