Motyw bohatera romantycznego – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw bohatera romantycznego – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Romantyzm to istotnie ważna dla społeczeństwa epoka, w której to wydarzyło się wiele bitew, takich jak powstanie listopadowe czy też Wiosna Ludów. Aczkolwiek Romantyzm to nie tylko bitewna epoka. Jest to również okres wynalazków, z których korzystamy po dziś dzień, takich jak alfabet Morse’a czy pismo Braille’a. Nie należy również zapominać o jednym z najistotniejszych rzeczy epoki Romantyzmu, a mianowicie o literaturze, która w porównaniu z Oświecenia- okresu wyprzedzającego Romantyzm- różniła się diametralnie względem wyznawanych idei oraz wizji świata. Nie bez przyczyny Romantyzm nazywany jest epoką rewolucji i narodzin nowej wrażliwości. Jednak przymiotnika „romantyczny” używano do opisu zjawisk czy rzeczy nietypowych, czasem wręcz nierzeczywistych, których to wyjaśnienie wykracza poza tłumaczenie rozumowe. Twórcy romantyczni wprowadzili do swoich dzieł nowy typ bohatera- postać, w której znaleźć można elementy autobiograficzne.
Bohaterzy romantyczni cechowali się również nieszczęśliwą, nieodwzajemnioną miłością, indywidualizmem czy też buntowniczym stylem życia. Jednym z przykładów takiej osoby jest tytułowy bohater „Cierpień młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego. Utwór to tak zwana powieść epistolarna, jednakże autor zmodyfikował ów gatunek. Powieść ta to listy Wertera do tego samego adresata, lecz przypomina on pamiętnik, w którym to autor przedstawia i analizuje swoje odczucia czy poglądy. Werter to nieszczęśliwie zakochany indywidualista, biernie buntujący się przeciwko światu. Jego indywidualizm utrudniał mu kontakty ze światem, oczekiwał od niego zbyt wiele, nie dając od siebie niczego. Główny bohater mimo świadomości tego, że jego ukochana ma narzeczonego, wielokrotnie odwiedza Lottę i spotyka się z jej strony z przychylnością. Aczkolwiek gdy ów narzeczony wraca do miasta, Werter pod pretekstem cierpienia postanawia wyjechać. Wielka melancholia i tęsknota za ukochaną wywołują u niego myśli samobójcze. Dowiedziawszy się o ślubie Lotty, Werter pożycza od Alberta pistolet i popełnia samobójstwo. Obłęd czy też samobójcza śmierć spowodowana niespełnioną miłością to charakterystyczne dla bohaterów romantycznych zachowania.
Sądzę, że można tu również śmiało przytoczyć utwór Adama Mickiewicza pod tytułem „Konrad Wall

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.