Motyw cierpienia – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw cierpienia – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw cierpienia jest bardzo często obecny w literaturze. Autorzy chcą przez niego uzmysłowić nam, że nasze problemy, mimo iż mogą się wydawać nam ogromne (nie wiemy w co się danego dnia ubrać, zapomnieliśmy o jakiejś ważnej rzeczy), są tak naprawdę niczym w porównaniu na przykład do sytuacji państwa polskiego w czasie zaborów. Starają się również uwrażliwić nas na krzywdę innych, żebyśmy nie przechodzili obok nich obojętnie. Czasami wystarczy zwyczajna rozmowa, podzielenie się jedzeniem, które tak często marnujemy. Tak niewiele, a tyle może dla drugiego człowieka znaczyć.
Motyw ten świetnie opisany jest w „Dziadach” napisanych przez Adama Mickiewicza. Skupmy się na razie na drugiej części. Opisywany jest tam obrzęd pogański odbywający się w wigilię Zaduszek. Guślarz – przewodniczący wydarzeniu mężczyzna za pomocą specjalnych rytuałów przywoływał do siebie zjawy. Za pomocą garści kądzieli wezwał duchy lekkie. Dziewczynka i chłopczyk nie mogły się dostać do nieba, gdyż nigdy nie zaznały cierpienia. To pokazuje również jak beztroski jest okres dzieciństwa. Następnie pojawiło się widmo złego Pana. Prosił on o trochę jedzenia, gdyż wszystko, co tylko pojawiło się w zasięgu jego wzroku było natychmiastowo zjadane przez latające wokół niego kruki. Była to kara za jego bezduszność za życia. Nie pomógł kobiecie z malutkim dzieciątkiem, która prosiła o ciepłe schronienie, gdyż była wtedy mroźna zima. Przez to dwójka, nie mając gdzie się udać, zamarzła w nocy.
Ostatnim duchem była dziewczynka – pasterka perfidnie wykorzystująca uczucia zalecających się chłopaków. Została skazana na ogromne cierpienie. Miała włóczyć się po świecie przez określony czas, a wpływ na szybkość jej ruchu oraz kierunek miał wiatr. Porywana przez niego dziewczyna odczuwała ogromny ból. W tej części utworu pokazana jest również zależność, że nie ma winy bez kary. Sprawiedliwość istnieje. Analizując ten motyw (będąc przy „Dziadach”) nie można pominąć również trzeciej części. Opisan

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!