Motyw cierpienia niezawinionego – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw cierpienia niezawinionego – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw niezawinionego cierpienia przez autorów jest ukazywany jako jedna z najsmutniejszych, najbardziej przykrych rzeczy, jakie mogą spotkać człowieka. Dzieję się tak, ponieważ niezawinione cierpienie najczęściej, choć nie tylko, spotyka dzieci, czyli niewinne istoty, które czasami nie miały nawet czasu by czymś zawinić. Dodatkowo cierpienie jednego człowieka, tym bardziej, jeśli jest niezawinione, pociąga za sobą cierpienie innych, bliskich mu, osób.
Idealny przykład cierpienia niezawinionego odnajdziemy w „Dżumie” Alberta Camusa. Osobą niewinną, a która cierpiała był Filip, syn sędziego Othona. Zachorował on na dżumę i mimo próby uratowania go przez Rieux, który podał mu, jako pierwszemu pacjentowi, serum Castela, młody chłopiec umiera w strasznych męczarniach. Wydarzenie to spowodowało zmianę w ojcu Paneloux, który początkowo uważał, że dżuma jest karą od Boga, za popełnione przez mieszkańców grzechy. Po śmierci małego Filipa, duchowny nie był w stanie uwierzyć, że Bóg może pozwolić, aby niewinne dziecko mogło cierpieć takie katusze, jako karę.
W powieści George’a R.R. Martina „Gra o Tron” osobą niewinnie cierpiącą był Tommen Baratheon, syn króla Roberta I Baratheona i królowej Cersei Lannister. Tommen bierze ślub z Margaery Tyrell, którą bardzo kocha. Wtedy też zostaje królem. Nie jest on jednak świadomy, że Margaery nim manipuluje. Co więcej, za plecami nieświadomego króla, królowa prowadzi wojnę ze swoją teściową – Cersei. Przez intrygi Cersei, Margaery zostaje niewinnie aresztowana i zamknięta w celi. Pod wpływem rozmów z Wielkim Wróblem przyjmuję ona Wiarę. Dzięki nawróceniu Tommena i przyjęciu przez niego Wiary, królowa unika swojego marszu pokutnego. Pozostaje jednak lojalna swojemu rodowi, co powoduje, że Cersei nie zaprzestaje prowadzenia swoich intryg. Chcąc pozbyć się wroga, matka króla planuje wysadzenie Wielkiego Septu Baelora, gdzie ma odbyć się proces Cersei i Loreasa, brata Margaery. W dniu procesu Margaery niepokoi nieobecność w Sepcie Cersei, która powinna stawić się na s

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.