Motyw cierpienia w miłości – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw cierpienia w miłości – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw cierpienia w miłości zazwyczaj odnosi się do nieudanej próby stworzenia przez bohaterów związku. Opowiada o szaleńczej relacji, w której zazwyczaj jedna osoba ostatecznie zostaje odrzucona przez drugą. Niektóre relacje w utworach kończą się samobójstwem któregoś z bohaterów, a to wszystko przez brak wizji dalszego życia bez ukochanej osoby przy boku. Uczucia tego nie da się jednoznacznie opisać, ponieważ każdy odczuwa je na swój sposób inaczej. Dzięki temu dla pisarzy stało się to ciekawym tematem, który mogli wykorzystać w swych książkach. Motyw ten zazwyczaj jest podparty tragizmem, który da się zauważyć zwłaszcza pod koniec tekstu, kiedy to zdarza się, że jedna z osób umiera.
„Cierpienia młodego Wertera”
W jednym z utworów Johanna Wolfganga von Goethego poruszony jest temat wielkiej miłości, która ostatecznie kończy się rozłąką i śmiercią jednej z osób. Na wsi tytułowy bohater poznaje Lottę, piękną dziewczynę, i od razu się w niej zakochuje. Gdy po raz kolejny spotyka ją na balu, zauważa, że i ona darzy go silnym uczuciem. Werter jest zachwycony jej urodą, jednak pociąga go również dobroć Lotty. Niestety dziewczyna jest zaręczona z Albertem. Werter przeżywa cudowne chwile z ukochaną, jednak z czasem powraca jej narzeczony. Werter wie, że nie może kontynuować tej relacji, i odchodzi. Wyjeżdża w świat. Uczucie do dziewczyny jednak nadal bardzo mocno go trapi, więc mężczyzna postanawia odwiedzić Lottę. Niestety jego ponowne próby zdobycia kobiety nie kończą się sukcesem, wręcz coraz bardziej wątpi w jej wzajemność. Jednak była to nieprawda – Lotta nadal go kochała. Bohater nie czeka zbyt długo na rozwój wydarzeń. Składając ostatni raz na ustach Lotty pocałunek i pisząc list pożegnal

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!