Motyw córki – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw córki – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw córki
Motyw córki nieodłącznie pojawia się w literaturze z motywem matki. Najczęściej ukazywane są ich wzajemne relacje, z zwłaszcza problemy . Matki i córki często popadają w konflikty, nie potrafią zgodnie współegzystować.
Od najdawniejszych czasów kobiety pełniły bardzo ważną rolę w społeczeństwie. Były matkami, żonami, strażniczkami domowego ogniska. Dbały o to, by rodzina była szczęśliwa, by zmęczony mąż miał gdzie odpocząć co zejść. Kobiety troszczyły się także o dzieci. Często ich wychowanie stawało się najważniejszym celem życia. Rezygnowały z własnych ambicji i aspiracji, by poświecić się rodzinie. Szczególną rolę pełniły matki. Uważa się, że matka jest osobą, która troszczy się o dziecko począwszy od urodzenia aż do wejścia przez nie w dorosłość. Jej miłość i oddanie są bezgraniczne. Matka kocha bezwarunkowo, nie bierze pod uwagę tego, czy jej dziecko jest ładne czy brzydkie, mądre, zdolne. Miłość matczyna jest silniejsza ponad wszystko. Dzięki matczynej miłości dziecko rośnie w przyjaznej atmosferze, czuje, że jest kochane, rozwija się w pełni. Nie zawsze jednak matczyna miłość jest idealna. Zdarza się, że przybiera formy patologiczne. Bywa, że matki kochają za bardzo, uzależniają swoje dzieci od siebie, są zaborcze, nie potrafią pogodzić się z dorosłością i samodzielnością dziecka. Bywa także, iż nie pozwalają dorosłemu dziecku oddalić się od siebie – są wymagające, władcze, roszczeniowe.
Troska matki o córkę ukazana jest w opowiadaniu M. Dąbrowskiej pt. „Dzikie ziele”. Bohaterką opowiadania jest Marynka pracująca we dworze i pomagająca w polu. Dziewczyna zakochuje się w Słupeckim, jednak państwo nie patrzą przychylnie na ten związek. Zanim Marynka związała się z bandosem była bardzo pracowita, chętna do wszystkiego, miła i uśmiechnięta. Miłość wpłynęła jednak na jej zachowanie niekorzystnie: „ – Robi się niemożliwa, rzeczywiście niemożliwa – rzekła pani- ale cóż ona winna, zakochała się jak nieprzytomna, trzeba z nią po dobroci”. Wreszcie szala się przeważyła i Marynkę wydalono ze służby, a Słupeckiemu nakazano wyjechać w swoje strony.
Postępowanie Marynki stało się przyczyną zgryzoty jej matki. Kobieta ubolewała nad nierozwagą córki, czyniła obojgu wyrzuty. Kochała jednak jedynaczkę i pragnęła dla niej wszystkiego, co najlepsze. Kobieta wstawiła się za Marynką, błagała także, by Słupecki mógł pozostać we wsi, gdyż dziewczyna była z nim w ciąży. Pan jednak się nie ugiął i młodzi postanowili wyjechać w Kieleckie.
Zdarza się, że niektóre matki są zaborcze i zazdrosne o miłość swoich dzieci i nie chcą pozwolić na to, by je opuściły i wiodły samodzielne życie. Uzależniają dzieci od siebie, dopuszczając się różnych środków, by je przy sobie zatrzymać. Przykładem takiej matki jest matka Zuzanny z powieści A. Kimichi. Zuzanna mieszka wraz ze swoją matką w Izraelu. Kobiety wzajemnie się kochają, ale są także w pewnym stopniu od siebie uzależnione. Początkowo dziewczyna kocha matk

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.