Motyw diabła – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
W dzisiejszej pracy wyjaśnię czym jest motyw diabła i w jakich utworach można go odszukać. Najpierw wyjaśnię jednak czym jest motyw literacki, a mianowicie jest to najmniejsza część jednostki przedstawionego dzieła. Może to być: zdarzenie, przedmiot, sytuacja, cecha, przeżycie. Toposy to motywy, które powtarzają się na przestrzeni wieków. To wszystko łączy się według reguł w jednostki wyższego rzędu, przykładami mogą być wątek oraz postać literacka, ale także fabuła oraz temat.
Diabeł to inaczej zły duch, którego zadaniem jest skłonienie człowieka do grzechu. Przedstawiony jest on najczęściej jako kozłonogi i kozłorogi stwór, który dodatkowo ma długi ogon. Zwykle dzierży on w rękach widły. Diabeł jest swojski i nieustannie towarzyszy człowiekowi, ponieważ nie ma on w sobie nic z majestatu zła. Nie ma on wysokiego ilorazu inteligencji, dzięki czemu łatwo daje się wprowadzić w pole. Polskie diabły są bardzo sympatyczne oraz raczej pomagają ludziom, niż im szkodzą. Ponadto w wielu opowieściach to właśnie diabły pojawiają się jako strażnicy skarbów.
Przykładem dzieła, które zawiera motyw diabła może być „Igraszki z diabłem” autorstwa Jana Drdy. Jest to sztuka teatralna, która została napisana podczas okupacji niemieckiej, natomiast premiera odbyła się w Pradze w 1945. Dzieło to jest oparte na ludowych wątkach baśń, które są przedstawione w konwencji komediowej. Bohaterem utworu jest wojak (synonimem do wyrazu „wojak” może być „żołnierz”) Marcin Kabat, który zostaje zwolniony ze służby po latach, dzięki czemu postanawia wrócić w rodzinne strony. Podczas wędrówki do domu spotkała go bardzo dziwna pogoda, w którą wmieszało się piekło i niebo. Marcin Kabat jest prawdziwym bohaterem ludowym, który stanie po stronie słabszych, nawet gdyby musiał walczyć przeciwko czartom (w judaizmie i chrześcijaństwie jest to ogólna nazwa na złych, upadłych aniołów).
Drugim przykładem dzieła będą „Dziady cz.III” autorstwa Adama Mickiewicza. Jest to utwór dramatyczny, który należy do cyklu dramatów „Dziady”. Dzieło powstało w 1832 roku, a po raz pierwszy opublikowany został w 1832 roku w wydaniu zbiorowym (jako IV tom Poezji), natomiast rok później został już opublikowany w edycji osobistej. Przez badaczy to właśnie ta część „Dziadów” jest uważana za arcydzieło polskiego dramatu roman
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!