Motyw domu – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw domu – Motyw literacki
Początkowo, sądziłam, że niewielu twórców powołuję się w swoich dziełach na motyw domu. Można powiedzieć, że byłam co do tego przekonana! Jednak przyjaciółka poradziła mi, abym spróbowała wypisać wszystkie utwory literackie z motywem domu które tylko przyjdą mi do głowy.
Tak też zrobiłam, a oto wybrane tytuły z mojej listy:
– „Odyseja” autorstwa Homera
– „Na dom w Czarnolesie” napisany przez Jana Kochanowskiego
– „Pan Tadeusz” oczywiście autorstwa wybitnego polskiego wieszcza, Adama Mickiewicza
– „Dolina Issy” – autor, Czesław Miłosz
– Idealny dom w raju opisany w piśmie świętym
1. „Odyseja” Homera
Pierwszy utwór, to „Odyseja” napisana przez Homera. Główny motyw tego eposu to przygody głównego bohatera, Odyseusza. Był on królem taki, a jego ukochana i wierna żona miała na imię Penelopa. Ich wspólny syn został nazwany Telemach. Nagle wybuchła wojna trojańska, na którą główny bohater Odysei musiał wyruszyć. To właśnie Odys wpadł na pomysł zbudowania słynnego „konia trojańskiego”. Dzięki temu, udało im się zdobyć Troję. Wracając do domu, Król Itaki zabił Cyklopa i syna Posejdona. Karą za to od Boga, była tułaczka. Po dziesięciu latach wędrówki wrócił do domu. Czekała na niego żona, a także ich (dorosły już) syn Telemach.
W „Odysei”, dom jest przedstawiony jako miejsce, do którego się powraca. Główny bohater tego greckiego eposu jest w stanie podołać wszystkim zadaniom, które zostały mu nakazane przez bogów. Mimo ciężaru, jaki czekał na Odyseusza w postaci właśnie tych zadań on ani myślał poddać się. Do działania napędzała go myśl o czekającej na niego rodzinie. Dzięki temu, Odysowi udało się szczęśliwie wrócić do domu, który znajdował się w Itace.
2. „Na dom w Czarnolesie” Jana Kochanowskiego
We fraszce „Na dom w Czarnolesie”, Jan Kochanowski przedstawia Boga jako stróża domu. Osoba mówiąca w tej fraszce, nie zwraca uwagi dobra materialnego domu, ale za to ważne jest dla niej to, by miejsce, w którym mieszka, pełne było tradycji. Wspomina też o dobrym zdrowiu mieszkańców i o szanujących się nawzajem sąsiadów.
Motyw domu w tej oto fraszce Jana Kochanowskiego przedstawia ciep�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!