Motyw ducha, zjawy – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw ducha, zjawy – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Motyw ducha, zjawy jest bardzo często spotykany w literaturze i może wiązać się z motywem wizji lub snu. Duch może być związany z osobą, która w sposób nietypowy lub gwałtowny straciła swoje życie. Duchy osób zmarłych często błąkają się po świecie, szukając ukojenia w cierpieniu spowodowanym różnymi wydarzeniami, które miały miejsce za ich życia.W literaturze duchy lub zjawy mogą mieć bardzo duży wpływ na innych bohaterów; mogą na przykład tłumaczyć niektóre zjawiska, udzielać nauk lub wymierzać sprawiedliwość. 1) W literaturze możemy się spotkać z takim zjawiskiem w książce pt. „Makbet” autorstwa Williama Szekspira. Główny bohater spotyka trzy czarownice, które przepowiadają mu, że zostanie królem Szkocji. Makbet robi wszystko, aby osiągnąć nęcący go cel. Od momentu usłyszenia przepowiedni czarownic bohater zmienia się, nie jest w stanie zapomnieć o słowach czarownic. Popełnia zbrodnie za namową swojej żony, Lady Makbet. Zabija on obecnego króla Szwecji, wodza wojsk szkockich Banka oraz jego syna. Po wszystkich zbrodniach ukazują mu się duchy zamordowanych przez niego lub z jego rozkazu osób, co prowadzi do jeszcze większego zagubienia bohatera i do jego szaleństwa. Przykładem może być tutaj pojawienie się ducha zamordowanego przyjaciela Banka podczas uczty. Makbet po takich sytuacjach zaczyna tracić zmysły i coraz bardziej wierzy, że jego cel zostanie osiągnięty. Prześladują go zjawy, halucynacje oraz koszmary, ponieważ zjawy nie dają mu spokoju. Przepowiednie czarownic doprowadziły do tych zbrodni. Zagubiony Makbet za wszelką cenę chciał dążyć do celu, który wyznaczyły mu czarownice. Czarownice symbolizują zło i przyczyniają się do wielu złych wyborów w życiu oraz kierują ludzi na złą drogę.
2) Duch pojawia się też w „Trenie XIX” Jana Kochanowskiego, noszącym tytuł „Sen”. Jest to ostatni tren Kochanowskiego. Gdy poeta spał, miał bardzo

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!