Motyw dzieciństwa/dziecka – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw dzieciństwa w literaturze ukazywany jest jako obraz beztroskiego, radosnego, pełnego zabawy dzieciństwa, który kształtuje i jest zapamiętywany przez człowieka do końca życia, lecz drugą tego stroną jest dzieciństwo nieszczęśliwe, z trudnymi i bolesnymi doświadczeniami, z którymi muszą zmierzyć się nieznające jeszcze życia dzieci. Motyw dzieciństwa/ dziecka odgrywa dużą rolę w literaturze, który był ukazywany już od epoki renesansu i ukazuje się go po współczesność.
Przełomowym momentem w ukazywaniu dzieciństwa/dziecka w literaturze były „Treny” Jana Kochanowskiego, które mają tematykę żałobną i, w których Kochanowski przedstawią swoją zmarłą, niespełna trzyletnią córkę Urszulkę. Na podstawie Trenów można zauważyć, iż łączyła ich mocna więź. Jest ona ukazana jako radosna, uśmiechnięta i energiczna dziewczynka, która daje mu dużo szczęścia, lecz gdy odchodzi również to szczęście ze sobą zabiera. Jest tu ukazany motyw szczęśliwego i beztroskiego dzieciństwa jakie dał jej Kochanowski.
Powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” również przedstawia motyw dzieciństwa/dzieci w bardziej dojrzały sposób. Powieść ukazuje dwójkę dzieci, a zarazem głównych bohaterów – Stasia i Nel, którzy od najmłodszych lat poznają życie od tej mniej beztroskiej strony. Muszą być za siebie odpowiedzialni i odważni, ponieważ przeżywają wiele niebezpieczeństw (lwy podczas ulewy; choroba Nel na malarię). Powieść nakreśla dojrzałe zachowanie tych dwóch młodych osób, które poradziły sobie z tak niebezpiecznymi przygodami jak dorośli ludzie.
Portret dziecka, który przedstawia Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” opowiada o losach osieroconej dziewczynki- Ani Shirley, która w młodym wieku straciła rodziców i mieszka u obcych rodzin, lecz przez pewne nieporozumienia trafia do domu Maryli i Mateusza na Zielonym Wzgórzu. Ania Shirley jest to bardzo szczera i rudowłosa dziewczynka z wybujałą wyobraźnią, która nie została dobrze przyjęta do rodziny przez Marylę, lecz z czasem się to zmieniło. Ania szybko łapie kontakt z rówieśnikami z
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!