Motyw dziecka, dzieciństwa – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw dziecka, dzieciństwa – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw dziecka jest bardzo często poruszany w literaturze. Autorzy wybierają go, ponieważ dzieciństwo jest bardzo ważnym etapem, kształtującym przyszłego, dorosłego człowieka.
Dzieciństwo to czas, który kojarzymy najczęściej z poczuciem beztroski i szczęścia. Tak też często opisują je pisarze w swoich utworach. Jednak w każdej epoce ten motyw jest trochę inaczej prezentowany. Uwarunkowane jest to światopoglądami ludzi żyjących w danym okresie. Przez zmieniające się nastawienie do młodego pokolenia, twórcy pokazują je w zupełnie różnym świetle. Jednak bez wątpienia w każdym utworze można zauważyć wpływ osób starszych (rodziców, dziadków, kształtujących ich nauczycieli, czy też osób z najbliższego otoczenia, w którym dzieci się wychowują) na kształtowanie się poglądów młodych ludzi.
Motyw poruszany na wstępie widać między innymi w dramacie autorstwa Zygmunta Krasińskiego – „Nie-Boska komedia”. Jednym z głównych bohaterów jest tu młody Orcio. Dziecko staje się poetą. Pojawia się tutaj pewien rodzaj ironii losu, ponieważ jego własny ojciec wyrzekł się poezji. To on w pewien sposób odpowiada za poglądy syna, mimo że nie uczestniczył w jego wychowaniu. Obraz młodego człowieka jest tutaj jednak nietypowy i kłóci się z motywem dziecka, który od razu mamy w głowie. Chłopczyk nie jest taki, jak jego rówieśnicy. Nie chce bawić się z innymi, często chodzi zamyślony. Wygląda niczym osoba dorosła. Różni się od niej tylko swoim niewielkim wzrostem. Pewnego razu dziesięciolatek recytuje poezję. Z całą pewnością nie jest to typowe zachowanie dla tego wieku. Można wręcz powiedzieć, iż jest to totalne przeciwieństwo wzoru dziecka, o który autorzy opierają się w pisaniu utworów. Jednak analizując dokładnie zachowanie Orcia, można dostrzec podobieństwo pomi

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!