Motyw emigracji – motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Emigracją nazywamy wyjazd za granicę w celu zamieszkania na stałe lub na pobyt czasowy. Wyróżniamy charakter dobrowolny lub przymusowy opuszczenia kraju.
Motywy w literaturze są często używane w różnych dziełach, różnych autorów oraz nie zawsze przedstawione są w takich samych punktach widzenia. Motywy emigracji, jak już wcześniej wspomniałam, można spotkać w różnych utworach. Przedstawię Wam znane, a może też mniej znane dzieła, w których ujawnił się ten motyw.
Znany nam wszystkim polski pisarz Adam Mickiewicz w swojej publikacji ukazał motyw emigracji. Najsłynniejszy polski wieszcz narodowy epoki romantyzmu motyw ten przedstawił w „Sonetach krymskich”. Dzieło składa się z 18 utworów powstałych w czasie wyjazdu na Krym. Autor podróżował, przebywając na zesłaniu po procesie Filomatów. Jednym z najbardziej znanych sonetów cyklu jest ten o tytule „Stepy akermańskie”. W tym utworze podmiot liryczny to Litwin, który staje sam wobec ogromu „suchego oceanu”. Przyroda początkowo zachwyca podmiot liryczny, później zaś, gdy zapada zmrok, w wędrowcu pojawia się niepokój czy strach. Zawodzą go zmysły, zaczyna szukać czegoś, co w tej przestrzeni byłoby mu choćby odrobinę znajome. Pielgrzym jest bardzo uważny, spostrzegawczy, zwraca uwagę na każdy szmer. W bohaterze rodzi się więc nadzieja na to, że gdzieś w oddali zabrzmi „głos z Litwy”. Jest jednak tylko cisza i rozczarowanie, że „nikt nie woła” poety spragnionego widoku ojczyzny. Adam Mickiewicz napisał sporo dzieł o omawianej przeze mnie tematyce, co było też skutkiem jego przeszłości. Autor sam był zmuszony do emigracji z kraju ojczystego. Wybrałam właśnie te sonety, gdyż są one jednym z idealnych przykładów na omawiamy przeze mnie motyw. Można również stwierdzić, że „Pan Tadeusz” jest bardzo dobrym przykładem na przedstawienie motywu emigracji. W utworze pokazuje się tęsknota za Litwą. Jeden z głównych bohaterów – Ksiądz Robak tęsknił za ojczyzną, gdyż był na emigracji.
Omawiamy przeze mnie motyw zobaczyć również można w utworze Marii Kuncewiczowej pt. „Cudz
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!