Motyw grobu, mogiły – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw grobu, mogiły – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw mogiły nie należy może do najpopularniejszych, ale pojawia się w literaturze różnych epok. Wiąże się z poczuciem straty, miłości, cierpienie. Motyw mogiły pojawia się między innymi w historii o Tristanie i Izoldzie. W opowiadaniu Bediera została przedstawiona niezwykła, romantyczna miłość. Głównymi bohaterami są Tristan i Izolda. Oboje pochodzą z królewskiego rodu, są piękni, młodzi, obdarzenie wieloma niezbędnymi umiejętnościami. Tristan był doskonałym rycerzem, Izolda umiała robić leki i opatrywać rany.
Na skutek przypadku oboje wypili czarodziejski napój. Dzięki niemu połączyła ich wielka, prawdziwa miłość. Nie jest to jednak miłość pod każdym względem dobra. Początkowo oboje próbują bronić się przed uczuciem, szybko jednak ulegają.
Zarówno Tristan i Izolda oszukują swoich najbliższych. Ona zdradza męża, on zawodzi zaufanie swojego pana i przyjaciela – króla Marka. Izolda skazuje na śmierć swoją służącą, gdyż boi się, żeby nie powiedziała ona prawdy o zdradzie.
Młodzi bardzo się kochają i robią wszystko, żeby być razem. Spotykają się potajemnie, kłamią i oszukują, wymyślają podstępy. Kiedy prawda o ich związku wychodzi na jaw, zostają skazani na śmierć. Tristan unika kary i ratuje Izoldę. Zamieszkują w lesie i chociaż warunki, w jakich żyją są bardzo złe, są wreszcie szczęśliwi. Tristan odczuwa jednak wyrzuty sumienia. Czuje się źle, gdyż zdradza przyjaciela. Chce wiernie służyć królowi Markowi, ale miłość do Izoldy mu w tym przeszkadza. Nie chcąc zrobić krzywdy ukochanej i wujowi, musi kłamać, żyć niezgodnie z rycerskim zasadami. Wierzy jednak, że Bóg jest po ich stronie i opiekuje się nimi.
Kiedy Tristan po raz kolejny próbuje uwolnić się od miłości, poślubia inną kobietę. Nie kocha jej jednak. Tęskni za Izoldą i myśl o niej cały czas. Ona też jest smutna i nieszczęśliwa. Tristan postanawia udać się w przebraniu na dwór Marka, by zobaczyć ukochaną. Udaje mu się to i przez jakiś czas znów są razem, szczęśliwi. Nie trwa to jednak długo. Tristan opuszcza dwór i zostaje ranny. Jego ostatnim pragnieniem jest zobaczyć Izoldę. Ona przybywa na jego wezwanie, jednak jest już za późno. Oboje umierają i zostają pochowani w oddzielnych grobach. Miłość Tristana i Izoldy jest jednak si

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!