Motyw Ikara – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw Ikara – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

MOTYW IKARA

Motyw Ikara swoje źródło ma w mitologii greckiej. Jest on nawiązaniem do mitu o Dedalu i Ikarze, którzy byli uwięzieni na wyspie Krecie. Historia ta opowiada o próbie ucieczki stamtąd. Dedal był architektem i wynalazcą, zatem aby przedostać się z wyspy otoczonej morzem, zbudował dwie pary skrzydeł. Skrzydło – była to konstrukcja składająca się z piór połączonych woskiem. Przed odlotem ostrzegał on swojego syna, aby nie leciał zbyt nisko, bo zamoczy pióra, a one ociężałe od kropel pociągną go w dół za sobą i utonie. Nie może też wznieść się zbyt wysoko, bo słońce rozpuści wosk, który łączył poszczególne pióra. Jednak w czasie lotu Ikar poniesiony swoją ciekawością i zachwycony możliwościami, jakie dały mu skrzydła, chciał wzlecieć jak najwyżej i dosięgnąć tego niezwykłego słońca znajdującego się na widnokręgu. Lecąc wciąż wyżej i wyżej zapomniał o ostrzeżeniach ojca i chcąc dosięgnąć nadzwyczajnych marzeń znalazł się tak blisko gorącego słońca, że cały wosk sklejający pojedyncze pióra stopił się całkowicie. Ikar podążając za swoimi niebywałymi pragnieniami znalazł się na ogromnej wysokości a potem zleciał, spadł i runął do morza. Jego upadek był tym bardziej druzgocący, że znalazł się właśnie tak wysoko. Poświęcił wszystko, umarł podążając za zdumiewającym celem, jaki przed sobą postawił.
W literaturze niejednokrotnie spotyka się bohaterów, którzy upadli podążając za swoimi wzniosłymi pragnieniami, a ich upadek był tym gorszy i bardziej bolesny, że zaszli oni tak daleko w tej drodze, którą podążali do swego celu. Bohaterów, których gubiły ich własne marzenia.
Jednak pojęcie tego lotu może stanowić także metaforę natchnienia poetycznego. Jest jak lot duszy na wyżyny możliwości.

Motyw Ikara można zaobserwować w takich utworach jak na przykład:

Dziady część III

Podobnego lotu po nieosiągalne marzenia doświadcza Konrad, bohater utworu „Dziadów cz. III” autorstwa Adama Mickiewicza. Jego celem jest zapanowanie nad rzeczywistością, aby nie dopuścić już nigdy więcej do niesprawiedliwości, jaką w tym czasie

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!