Motyw jabłka – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw jabłka – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Jabłko jest najpopularniejszym owocem. W naszej kulturze uważane za symbol zdrowia, płodności, nieśmiertelności, początku, całości, wieczności, niezgody, a także miłości. Jabłko jest też tradycyjnym atrybutem władzy królewskiej, dlatego było używane przy koronacjach obok berła i korony.

Motyw tego owocu w literaturze ma swoje początki już w Piśmie Świętym. Według biblijnej Księgi Rodzaju podczas szóstego dnia stworzenia świata, Bóg sprowadził na ziemię pierwszych ludzi. Najpierw pojawił się Adam, lecz że względu na jego samotność Pan Bóg stworzył również kobietę, która zrodziła się z żebra swojego partnera. Biblijny para –  Adam i Ewa zamieszkiwali rajski ogród. Ich zadaniem było pielęgnowanie tego boskiego miejsca, mogli żyć tam w dostatku i bez ograniczeń korzystać z dobrodziejstw okolicznej natury. Bóg powiedział: „z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania”. Stworzyciel zakazał im jednak spożywania owocu z „drzewa poznania dobra i zła”, które znajdowało się na środku Edenu. Jednak pod wpływem kuszenia węża,  kobieta skosztowała owocu i w ten sposób sprzeciwiła się woli bożej. Zwierz powiedział, że jak spróbują zakazanego owocu staną się tacy, jak sam Bóg. Kobieta nakarmiła zakazanym jabłkiem również pierwszego mężczyznę. Pokusa była zbyt silna, wówczas Adam i Ewa zdali sobie sprawę ze swojej nagości. Okryli się liśćmi figowymi i schowali przed Bogiem. Stwórca zawołał mężczyznę i zapytał, dlaczego się przed nim ukrywa. Adam opowiedział Mu o tym, co się stało. Wówczas Bóg spytał kobietę, dlaczego zerwała zakazane jabłko, ona zaś ujawniła, że uległa namowom zwierzęcia. Od tej pory ludzie przestali być nieśmiertelni i narodził się grzech. Pierwsi ludzie zostali wygnani z Edenu. W świetle biblijnej opowieści, jabłko uważane jest za afrodyzjak oraz symbol pokusy i pożądania. W tradycji chrześcijańskiej ten owoc stał się więc alegorią zła, rzeczą niedostępną, niedozwolonu i przez to pociągającą.

Motyw jabłka występuje także w mitologii greckiej. Podczas wesela bogini Tetyty i księcia Peleusa niespodziewanie zjawiła się nieproszona bogini niezgody – Eris. Przyj�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.