Motyw kot – pies – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw kot – pies – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Spośród wielu zwierząt domowych do najpopularniejszych zaliczają się z pewnością: pies i kot. Z kotami wiąże się wiele przesądów, mitów i legend. Kot bywał w różnych krajach, epokach i kulturach uważany bądź za zwierzę czczone, święte, bądź za symbol zła, czarów i sił nieczystych. Dziś jeszcze wiele osób, nawet z pozoru lubiących zwierzęta, uważa koty za istoty egoistyczne, przywiązane raczej do miejsca, nie zaś do człowieka. Trudno czasem ustalić, skąd wzięły się tak różne opinie o kotach.
Podczas gdy pies kojarzył się raczej z posłuszeństwem i przywiązaniem do człowieka, kot zawsze uchodził za zwierzę niezależne. W średniowieczu rozpowszechniło się mniemanie, że kot to istota fałszywa i obłudna. W bajkach, popularnych w okresie oświecenia, kot jest symbolem szelmostwa, oszustwa, obłudy, dwulicowości, cynizmu, a nawet okrucieństwa. Do łask wrócił kot w XX wieku. W opowiadaniu „O kocie, który chodził własnymi drogami” Rudyard Kipling przedstawił spryciarza, który wkradł się w łaski kobiety i zapewnił sobie wygodne i bezpieczne życie, nie tracąc swej niezależności i wolności. Kot-spryciarz i mędrzec pojawia się także w opowieści o kocie w butach Charlesa Perraulta. Kot bywa kojarzony z długowiecznością. Jest często podejrzliwy, ostrożny, spada na cztery łapy i przeżywa upadki z dużej nieraz wysokości. W „Słowniku symboli” Władysław Kopaliński przytacza słowa z indyjskiej „Pańczatantry”, mówiące, że natura dała kotu dziewięć żywotów zamiast jednego.
Kot jest bohaterem baśni pt. „Opowieść o kruku i kocie”. Pewien kot zawarł braterstwo z krukiem. Gdy pewnego dnia napadła ich pantera, kruk wzbił się w powietrze, a kot poprosił przyjaciela o pomoc. Kruk poleciał w stronę pasterzy z psami i doprowadził je do drzewa, pod którym była pantera: „Skoro psy ją dostrzegły, skoczyły na nią, a pan ich nadszedł. Sądziła pantera, że dane jej będzie pożreć kota, wszelako ocalił go przed nią fortelem kruk, przyjaciel jego”.
Osobną grupę stanowią rymowane wierszyki dla dzieci. Bardzo sympatyczną bajeczką dla najmłodszych jest utwór Marii Konopnickiej pt. „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”. Tytułowy bohater to wychuchany i wypieszczony jedynak, który lubił psocić. Gdy przyszedł odpowiedni czas rodzice zapisali go do szkoły „Pod Pierogiem”. Kotek szybko zaczął psocić. Wspólnie z trzema kompanami wybrali się do kuchni, jednak urzędująca tam Pani Piętka szybko ich przegnała. Kolejną psotą Pimpusia były wybryki przy obiedzie i wieczorna bijatyka, za którą został surowo ukarany.
Urażony i rozżalony kotek pisze do rodziców list, w którym skarży się na swój los i prosi o przysłanie ciasteczek. Wreszcie, po ostatniej przygodzie z psem, Pimpuś postanawia się zmienić i zostać pierwszym uczniem. Bajka kończy się morałem:

„Czy dotrzyma Pimpuś słowa,
O to ja się już nie boję!
Któż by ojca, matkę drogą
Chciał zasmucić, dziatki moje?”

Pisarką, która wyraźnie lubi zwierzęta, a zwłaszcza koty, jest Joanna Chmielewska. Choć koty nie są głównymi bohaterami jej powieści – pojawiają się w nich dość często. W jednym z wcześniejszych utworów, zatytułowanym „Boczne drogi” narratorka przedstawia swoją zwariowaną rodzinę. Do Polski przybywa po długiej nieobecności w kraju ciotka Teresa, od lat mieszkająca w Kanadzie. Joanna oraz inni krewni towarzyszą jej w zwiedzaniu różnych zakątków Polski, aż wreszcie po wielu przygodach i tajemniczych wy

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.