Motyw labiryntu – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw labiryntu – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw Labiryntu

Motyw labiryntu w literaturze, nie jest niczym nowym, lecz bywa on rozumiany na dwa podstawowe sposoby:
-Dosłownie, czyli labirynt, rzeczywiście jest zagadkowymi przejściami, po wytyczonych trasach, w których łatwo się zgubić, budowany po to, aby ukryć jakąś rzecz pośrodku.
-Metaforycznie, czyli interpretacja, którą znajdziemy w literaturze o wiele częściej, oznaczająca bardziej wewnętrzne zagubienie człowieka, po danym wydarzeniu, lub w myślach.

Zaczynając od najstarszych tekstów literackich, motyw labiryntu występuje oczywiście w micie ,,Tezeusz w labiryncie”, gdzie to główny bohater, przedostaje się przez zbudowany dla Minotaura labiryncie, po to aby go zabić. W tym miejscu jednoznacznie spotykamy się tylko i wyłącznie z dosłownym tego słowa znaczeniem, stąd nie można pokusić się o większą interpretacje.
W średniowieczu, nie odnajdziemy wielu tekstów zawierających ten motyw, jednak możemy przyjrzeć się ,,Boskiej Komedii” Dantego i strukturze piekła. Autor przedstawia nam piekło w postaci pewnego labiryntu, gdzie nie można udać się bez przewodnika(Wergiliusza). Za pomocą rozległych opisów poszczególnych kręgów i zawiłości samego opisu, Dante zapewne chciał pokazać, jak zawiłe jest piekło i rządzące w nim prawa.
Ciekawiej zaczyna nam się robić w Renesansie i ,,Trenach” Jana Kochanowskiego. Tutaj pierwszy raz spotykamy się ze znaczeniem metaforycznym labiryntu. Ojciec nie potrafi poradzić sobie ze śmiercią ukochanej córki, z tego powodu jest roztrzęsiony, szuka ucieczki z tej sytuacji. Dlatego właśnie piszę ,,Treny”, aby pomogły mu one poradzić sobie z tą śmiercią, oraz wywlekły go z labiryntu tragedii.
W pozytywizmie znajdujemy połączenie obu koncepcji motywu labiryntu. Najlepszy tego obraz dostajemy w ,,Zbrodni i karze”, gdzie naszym labiryntem jest miasto Petersburg. Ciemne, brudne, pełne uliczek i zakamarków, pijaków i typów spod ciemnej gwiazdy, jest uosobieniem zła. Od samego mieszkania, w ciasnych i obskurnych pokojach, można się nabawić choroby psychicznej i stanów lękowych, jednak podczas chodzenia

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.