Motyw lekarza – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw lekarza – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw lekarza w literaturze.
Lekarz uważany był za osobę wyższego statusu społecznego, był szanowany, podziwiany, poważany, ponieważ miał wiedzę na temat rzeczy niedostępnych, nie wiadomych dla reszty społeczeństwa. Obracał się w wyższych sferach, miał władzę nad ludzkim zdrowiem, a nawet życiem, ludzie go podziwiali, czuli przed nim respekt i szacunek, każdy był dla niego miły, chciał mieć go za przyjaciela, sprzymierzeńca. Ludzie za porady lekarskie jakich udzielał, byli gotowi słono zapłacić, oddać część dobytku.
Lekarz sam w sobie był osobą mądrą, uczoną, która miała ogromną wiedzę na temat anatomii człowieka, częściej zawód ten pełnili mężczyźni z czasem szansę się wyrównały i również kobiety zaczęły praktykować ten zawód. Stereotyp zakładał, że zawód ten wykonują osoby, które pochodzą z rodzin zamożnych, które bez wysiłku wyuczyły się tego zawodu, gdyż miały lepszy start, nieosiągalny dla biednych. Osoby pełniące ten zawód były zamożne, rozchwytywane, miały bogate życie towarzyskie, zapraszano je na bale, bankiety, prywatne przyjęcia, były ideałem dla wielu. Jednak były one bardzo sumienne i rygorystycznie przestrzegały zaleceń, nie nadużywały zbyt wiele alkoholu, nie bawiły się do rana – noc bowiem to czas na sen, na regenerację organizmu. Jadały zdrowe, pożywne, pełnowartościowe produkty, często uprawiały sport. Wiele osób zazdrościło lekarzowi jego umiejętności, wiedzy oraz zamożności.
Przykłady dzieł literackich, w których przedstawiony jest motyw lekarza:
„O doktorze Hiszpanie” Jana Kochanowskiego
Tu główny bohater odbiega nieco stereotypowemu lekarzowi, jest rozrywkowy, nie odmawia alkoholu, namawiamy przez współtowarzyszy, bez większego problemu zgadza się na huczne zabawy do samego rana, nie zważa na przyjmowane zalecenia o wysypianiu się, nie nadużywaniu alkoholu, zdrowego trybu życia.
„Ludzie bezdomni” Stefan Żeromski
Główny bohater- lekarz, bardzo ambity ze swoimi przekonaniami chirurg, który jako cel przyjął pomoc innym, leczenie osób, które tego potrzebują nie zważając na pozycję społeczną. Ma on jednak mieszane

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.