Motyw listu – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw listu – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw listu w literaturze jest niemal tak stary jak sama literatura. List zapewnia łączność między adresatem a nadawcą, często też symbolizuje więź, jaka łączy piszących. Motyw ten obecny jest w każdej epoce literackiej, a poniższa praca ma na celu przywołanie i omówienie wybranych przykładów jego użycia.
Jednym z pierwszych przykładów użycia motywu listu w literaturze jest „Sztuka poetycka” inaczej znana jako „List do Pizonów” autorstwa Horacego. Autor w swoim utworze zwraca się do Pizonów, próbując wyjaśnić im zawiłości poezji. Horacy jako doświadczony i uznany twórca, służy swoją radą innym autorom, którzy próbują sił w pisaniu. „Sztuka poetycka”, jak sama nazwa wskazuje, jest manifestem dobrego pisania. Horacy instruuje jak używać słów, opisując radosne wydarzenia, jak omawiać te smutne i jak kierować nastrojami czytelnika. Zwraca także uwagę, żeby dobierać takie słowa, jakie najlepiej odzwierciedlają myśli autora i oddają ducha opisywanej sytuacji. W tej sytuacji list użyty jest jako forma komunikacji, ale również jako przekazanie instrukcji. Horacy niejako wydaje Pizonom złożone polecenia, dlatego wybiera w tym celu formę pisemną. Możliwość bezpośredniego zwrócenia się do adresata skraca dystans między dwiema stronami i sprawia, że odbiorcy mogą patrzeć przychylniej na Horacego i chętniej zastosować się do jego rad.
Podobny wydźwięk mają Listy Apostolskie w „Biblii”. Te listy wysyłają apostołowie do ludów, które ewangelizowali, np. „List św. Pawła Apostoła do Galatów”, „List św. Pawła Apostoła do Tesaloniczan” itd. Apostoł Paweł napisał ich najwięcej (13), ale pisali także apostołowie Jan, Jakub, Piotr i Juda Tadeusz. Głoszący ewangelię w swoich listach przypominali główne prawdy wiary i dawali wskazówki adresatom. Zwłaszcza Paweł pisał do bardzo wąskiego grona odbiorców, dlatego jego listy były spersonalizowane. Po śmierci Jezusa, kiedy Apostołowie wyruszyli w świat głosić ewangelię, było jeszcze niewielu chrześcijan. Nawet te ludy, które zostały nawrócone, szybko zapominały o nauce Jezusa. Dlatego „Listy Apostolskie” oprócz przypominania o zasadach chrześcijaństwa, pozwalały także na łączność z pierwszymi apostołami. Ułatwiały tym samym wzrastanie w nowej rzeczywistości i budowanie jedności, wspólnoty.
Niekiedy listy okazują się rozwiązaniem konfliktu, zagadki czy tajemnicy. Tak było w „Legendzie o św. Aleksym”. W tym utworze tytułowy bohater opisał całe swoje dotychczasowe życie i wyjawił prawdę na temat swojego pochodzenia. Przyznał, że dobrowolnie zrezygnował z bogactw i wybrał żebraczą tułaczkę zamiast tego. Święty Aleksy w chwili śmierci trzyma ten list w dłoni, ale nikt nie jest w stanie go z niej wyjąć. Udaje się to dopiero żonie Aleksego. W tym utworze motyw listu pełni funkcję spowiedzi. Bohater opisuje w nim całe swoje życie i dokonuje jego podsumowania. Forma pisemna wyznania pozwala na uporządkowanie wypowiedzi i podkreślenie jej najistotniejszych fragmentów.
Epoka romantyzmu to swoisty złoty wiek listu w literaturze. W tym czasie bardzo popularne stały się powieści epistolarne, czyli powieści pisane w formie listów. W tym wypadku motyw listu pozwala na przedstawienie swoich subiektywnych uczuć i myśli. Było to idealne narzędzie do wyrażenia – bardzo popularnego w okresie romantyzmu – b

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!