Motyw matki – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Mama, Mamusia, Mateńka Matuleńka. Chyba nie pomylę się mówiąc, że na to jedno, szczególne słowo, niezależnie w jakim języku, niezależnie w jakiej formie, czeka każda kobieta wychowująca swoją pociechę. W naszych głowach postać Mamy przedstawiana jest zwykle w jasnych barwach – kochająca, opiekuńcza niewiasta, która zrobi bardzo dużo dla swojego syna, swojej córki. Która będzie robiła wszystko, żeby zapewnić mu/jej bezpieczeństwo i dobre warunki do rozwoju. A jak jest naprawdę? Jak mamy są przedstawiane w literaturze? Dzisiaj zajmę się tym drugim pytaniem.
Pierwszą „Mamusią”, którą się zajmiemy, będzie Molly Weasley, postać z serii J.K.Rowling pt. „Harry Potter”. Jest ona mamą siódemki dzieci: Rona, Ginny, Freda, George’a, Charliego, Persy’ego, Billego oraz żoną pana Artura. Są biedni, ale nie przeszkadza im to w byciu szczęśliwymi. Molly dba o każde swoje dziecko – na początku serii jest typową stereotypową mamą, której zależy, żeby dzieci były najedzone, miały gdzie spać, co na siebie włożyć. Molly nie pracuje, dba o dom. W późniejszych tomach serii jednak widzimy jej zmianę. Z typowej „kury domowej” zmienia się w wojowniczą czarownicę. Dosłownie walczy jak lwica w pojedynkach magicznych, nie załamuje się, kiedy ginie jej syn. Potrafi odciąć się od roli matki i wcielić się w dowódcę – posyła swoje dzieci do walki, jednocześnie dalej się o nie martwi. Jest to doskonały wzór silnej kobiety, która nie boi się przeszkód, realizuje się w roli mamy, jednocześnie nie trzymając dzieci pod kloszem. Godnym zauważenia jest jeszcze fakt, że poniekąd była dla Harrego mamą i często traktowała go na równi ze swoimi dziećmi.
Bardzo chciałam, żeby kolejna postać, którą opiszę była przeciwieństwem kochanej i odważnej Molly. Po chwili zastanowienia wybrałam jedną z moich ulubionych, aczkolwiek mniej znaną, serię – Cherub. Mamę głównego bohatera Jamesa poznajemy tylko w pierwszych rozdziałach pierwszej serii, ale to właśnie jej postawa i zdarzenia z nią związane pozwoliły na późniejsze wydarzenia. Gwen Choke
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!