Motyw mężczyzny – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw mężczyzny – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Definicja pojęcia męskości
Według encyklopedii męskość jest zestawem cech i przymiotów przypisywanych mężczyźnie. Koncepcja mężczyzny i męskości jest kształtowana przez kulturę, dominujące w niej nurty światopoglądowe oraz religijne, a także ukształtowane zostały przez samych mężczyzn, odpowiadają one męskim pragnieniom i temu, jak chcieliby oni widzieć sami siebie.
Motyw mężczyzny z biegiem czasu zyskiwał coraz to bardziej odmienne znaczenie. Męskość posiada olbrzymią różnorodność wzorów i ideałów. Początki naszych dziejów niewątpliwie ukazują nam mężczyznę umięśnionym i pięknym. Świadczą o tym liczne obrazy i rzeźby. Umiłowanie nagości wzbogaciło naszą historię o setki a nawet tysiące arcydzieł, dzięki którym możemy dostrzec piękno ludzkiego ciała.
Michał Anioł – rzeźbiarz, malarz, poeta oraz architekt epoki odrodzenia. Zaliczany trójki największych artystów epoki renesansu a także jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach świata. Człowiek ten wniósł wiele piękna w naszą historię i sztukę. Jest on autorem fresku zatytułowanego „Stworzenie Adama”. Fresk ten znajdujący się w Kaplicy Sykstyńskiej doskonale ukazuje jak postrzegany był ideał ludzkiego ciała w tamtych czasach. Namalowany mężczyzna niewątpliwie wyidealizowany jest obiektem westchnień i zachwytu.
W średniowieczu ukształtowały się bardzo wyraźnie trzy wzorce osobowe- władcy, ascety i rycerza.
Średniowieczny asceta szedł drogą do Boga porzucając wszelkie dobra materialne, żyjąc w ubóstwie i skupiając się na pokucie. Nie dążył on do osiągnięcia własnego szczęścia lecz jedynie na czynieniu dobra i całkowitemu oddaniu się Bogu. Najważniejszym utworem średniowiecznym, który przedstawia ideał ascety, jest „Legenda o świętym Aleksym”.
Rycerstwo zaś było najważniejszym stanem w średniowiecznym społeczeństwie, było marzeniem każdego mężczyzny i chłopca. Idealny rycerz był wierny Bogu, oddany królowi, lojalny, honorowy i odważny oraz gotowy do obrony damy swego serca. Doskonałym przedstawieniem idealnego rycerza jest „Pieśń o Rolandzie”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.