Motyw mogiły – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw mogiły – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Mogiła ma przypominać o ludziach, którzy zginęli, oddali życie za ojczyznę lub w innej słusznej sprawie. Motyw mogiły bezpośrednio powiązany jest z wątkiem śmierci i pojawia się w wielu utworach oraz w każdej z epok literackich.
Biblia
W Nowym Testamencie przedstawione jest życie Chrystusa, a także jego śmierć. Zdjęte z krzyża ciało zostało złożone w grobie, który wykuty został w skale. Po trzech dniach okazało się, że ciało to zniknęło z miejsca pochówku – Jezus zmartwychwstał. Grób Chrystusa stał się symbolem zmartwychwstania. Dał nadzieję tym, którzy zmarli, na życie wieczne.
„Dzieje Tristana i Izoldy”
Jest to opowieść o miłości dwojga kochanków, która zakończyła się tragicznie. Była to miłość zakazana, powiązana ze zdradą, jednak, uczucie łączące dwoje zakochanych ludzi, było również prawdziwe. Niestety losy bohaterów zakończyły się ich śmiercią. Pochowani zostali oni w dwóch mogiłach połączonych krzewem głogu. Niemożliwym okazało się ścięcie rośliny, a głóg łączący mogiły stał się symbolem miłości silniejszej od śmierci.
Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”
Przedstawiony w powieści grób Jana i Cecylii wiąże się z historią ich miłości. Pochodzili oni z różnych klas społecznych, jednak ich miłość okazała się ważniejsza. Porzucili swoje dotychczasowe życie i zamieszkali razem w puszczy. Ich mogiła jest ważnym symbolem wśród społeczności, gdyż daje nadzieję w dążeniu do równości społecznej oraz wiarę w dążeniu do realizacji celów.
W utworze mamy do czynienia również ze zbiorową mogiłą powstańców z roku 1863. Jest ona symbolem jedności narodowej oraz nadziei na wolność. Przypomina również o poświęceniu dla ojczyzny i nawołuje do pamięci o tych, którzy oddali za nią swoje życie.
Eliza Orzeszkowa „Gloria victis”
Przedstawiona w utworze mogiła ma przypominać o poległych za ojczyznę. Jest symbolem bohaterów narodowych. Okazuje się jednak, że odeszli oni w zapomnienie. Nikt nie odwiedza już starej mogiły, jedynie dzikie zwierzęta i ptaki. Pamięć o nich zanika, mimo że zasługuje na przetrwanie.
W�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!