Motyw moralności – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw moralności w dziełach literackich.
Moralność, co to jest? Co to znaczy? Jak podejmować dobre decyzje? Kto odznacza się moralnością, dobrymi cechami? Dla każdego człowieka, dla każdego z nas wyraz ten oznacza zupełnie coś innego, bo nikt nie jest taki sam, każdy jest inny, wyjątkowy. Dla mnie moralność oznacza zbiór norm, dzięki którym możemy zobaczyć, co jest dobre, a co złe, jak powinniśmy postępować w życiu. Moralność wiążę się również z etyką, uczuciami, a nawet psychologią. Można stwierdzić, że jest kluczowa w naszym życiu. Czy znani pisarze nawiązywali w swoich utworach do moralności? Oczywiście, że tak. Wielu pisarzy i poetów w swojej twórczości nawiązuje do człowieczeństwa i dobroci. Są również utwory, w których występuje bohater niemoralny, który z zimną krwią popełnia kolejne złe czyny, które nie są zgodne z zasadami moralnymi. Zacznijmy od początku, od bohaterów, którzy wykazywali się dobrymi cechami i byli moralni. Pierwszym przykładem jest wybitna tragedia autorstwa Sofoklesa pt. „Antygona”. Tytułowa bohaterka jest bohaterką tragiczną, każdy jej wybór ma złe konsekwencje dla niej i dla jej rodziny. Antygona ma wybór albo pochować swojego ukochanego brata, albo pozostawić jego ciało, przez co skazywała go na wieczną tułaczkę po ziemi. Była to trudna decyzja. Z jednej strony na szali była postawiona miłość i prawo boskie, które nakazywało grzebać zmarłych, a z drugiej życie i posłuszeństwo wobec władzy. Dziewczyna postanowiła być wierna swoim ideom, jednak tutaj nasuwa się pytanie: Czy jej akt sprzeciwu przeciwko władzy był niemoralny?
Kolejny przykład możemy znaleźć w „Księdze Hioba”. Hiob stał się wzorem moralności, pomimo cierpienia jakie doświadczył, nie odwrócił się od Boga. Był postacią krystalicznie czystą, nie popełnił żadnego grzechu, a pomimo to cierpiał, stracił majątek oraz dzieci, a nawet zachorował na trąd. Dalej jednak trwał w swojej wierze, nie złorzeczył Bogu. Świadczą o tym jego słowa: ,,Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam powrócę. Dał Pan i zabrał Pan. Niech imię pańskie będzie błogosławione”.
W Biblii również odnajdziemy wiele przykładów moralnego zachowania. Sama Biblia jest świętą księgą, źródłem kultury, a także ukazuje moralne zasady i skutki złego zachowania. Adam i Ewa, pierwsi rodzice mieszkający w raju zerwali owoc z zakazanego drzewa, ponieważ chcieli, aby otworzyły im się oczy oraz mogli w końcu zobaczyć, co jest dobre, a co złe. Czy dobrze postąpili? Czy warto było słuchać szatana? Czy podjęli decyzję zgodnie z zasadami moralnymi? Czy było warto? Każdy z nas będzie uważał inaczej, ale wniosek jest jeden. Adam i Ewa stracili więcej, niż zyskali. Muszą ciężko pracować oraz wydawać na świat dzieci w bólu.
Moralność została również przedstawiona w ciekawy spos
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!