Motyw nauki – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw nauki jako motyw literacki
W literaturze występuje wiele różnych motywów, które powinniśmy znać. W poniższym wypracowaniu zanalizowany zostanie motyw nauki.
Zacznijmy od wytłumaczenia wyrazu nauka.
Termin ten jest bardzo wieloznaczny. Oznacza wiedzę ludzką ułożona w zagadnienia, widzę poddaną wymaganiom. W różnych kulturach może mieć to inne znaczenie.
Nauka czasami zapewnia nam szczęście, jednak często prowadzi do dużego rozczarowania. Jest nadzieją na lepsze jutro, ale stwarza także zagrożenie dla ludzkości. Motyw nauki jest przedstawiany na 2 sposoby: jako nauczka, lekcja na przyszłość oraz jako edukacja, kształcenie się.
Motyw nauki był wykorzystywany w literaturze od bardzo dawna i istnieje wiele utworów, w których występuje, jednak te, które przychodzą na myśl w pierwszej kolejności to:
„Lalka” Bolesława Prusa. W utworze tym występują naukowcy, którzy dążą do postępu ludzkości. Julian Ochocki marzy o wybudowaniu maszyny latającej. Naukowiec Geist odkrył już metal lżejszy od powietrza. Testament Wokulskiego umożliwia Ochockiemu podjęcie pracy naukowej.
„Mit o Syzyfie” Alberta Camusa. Utwór opowiada o Syzyfie, który był ulubieńcem bogów i ciągle dostawał zaproszenia na uczty olimpijskie. Pewnego razu rozpowiedział na ziemi tajemnice bogów. Dzeus bardzo się zdenerwował i posłał do niego Tanatosa – bożka śmierci. Syzyf spodziewając się wizyty bożka nastawił na niego pułapkę. Następnie do Syzyfa wysłano Aresa, który uwolnił bożka śmierci. Pierwszą ofiarą Tanatosa po jego uwolnieniu był Syzyf. Żona Syzyfa nie pochowała jego ciała, więc dusza błąkała się po świecie. Syzyf poprosił Plutona, aby wrócił na chwilę na ziemie. Karą Syzyfa było nieustanne wtaczanie kamienia na stromą górę, lecz gdy było już blisko, głaz wyślizgiwał mu się i praca zaczynała się od nowa. Była to nauka na przyszłość dla Syzyfa, aby trzymał język za zębami.
„Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego. Głównym miejscem akcji powieści jest szkoła. Szkoła jest miejs
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!