Motyw nieśmiertelności – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw nieśmiertelności – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw nieśmiertelności można rozpatrywać z różnych punktów widzenia, biorąc pod uwagę różne typy literatury. Można mówić o nieśmiertelności artystów, idei, rzeczy. Można też podejść do tematu w sposób nieco humorystyczny i skupić się na nieśmiertelności wampirów. Jednym z najpopularniejszych wampirów jest Dracula, który swój kształt i rozgłos zawdzięcza książce B. Stokera. Jego prototypem był hospodar Wołoszczyzny Vlad Tepes IV. Żył on w latach 1430 – 1476. Wysławił się bojami z Turkami w obronie chrześcijaństwa i do dziś uchodzi w Rumunii za bohatera narodowego. Dracula słynął z okrucieństwa. Nazywano go Palownikiem, gdyż swe ofiary wbijał na pal. Lubił oglądać krwawe spektakle oraz ucztować wśród rozkładających się trupów swoich ofiar. Motyw wampira pojawia się w utworach wielu sławnych twórców literatury. Szczególnie popularny był w okresie romantyzmu. Jednym z ciekawszych utworów jest opowiadanie E.A. Poe „Berenice”. Bohater – narrator – Egeusz – opowiada historię swej znajomości z Berenice. Tę piękną dziewczynę spotykają ciężkie choroby. W tym samym czasie postępowała też choroba narratora, określano przez niego jako monomania. Polegała ona na szczególnym podnieceniu, wyostrzeniu uwagi. Pewnego razu przy łóżku chorego stanęła bardzo zmieniona Berenice, wychudzona, blada, milcząca. Gdy odeszła, bohater udał się do pokoju Berenice. Wtedy dowiedział się, że jego krewna zmarła. Egeusza ogarnęła obsesja zębów Berenice. Gdy się ocknął, był w bibliotece w poszarpanym, zakrwawionym ubraniu. Wpatrywał się w szkatułkę, z której w pewnym momencie wysypały się białe zęby…
Innym romantycznym utworem, w którym obecny jest motyw nieśmiertelnego wampira jest „Giaur” G. Byrona. Pojawia się tu przekonanie, iż człowiek może stać się upiorem, który w nocy będzie wychodził z mogiły i spijał krew niewinnych ludzi. Wampir z utworu Byrona nie ma litości nawet dla bliskich osób. Jego ofiarą pada nawet ukochana córka, której bezlitośnie odrywa warkocz. Jego czyny są tak straszne, że gdy wraca do grobowca, inne wampiry odsuwają się od niego.
Motyw kobiety – wampira znaleźć m

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!