Motyw niespełnienia marzeń – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw niespełnienia marzeń – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Marzenia od zawsze były i na zawsze będą częścią ludzkiego życia. Mogą być one tylko przemyśleniami, ale mogą stać się także sposobem na życie. Najwięcej marzeń mamy oczywiście w okresie wczesnego dzieciństwa, czyli około 5 – 6 lat, ponieważ wtedy jest najbardziej aktywna nasza wyobraźnia. Spoglądamy zupełnie inaczej na świat niż osoba dorosła. Marzymy, aby w dorosłym życiu zbudować rakietę, polecieć w kosmos, nauczyć się latać. Mógłbym tak wymieniać w nieskończoność. Niestety, w miarę dojrzewania dowiadujemy się, że te marzenia są niemożliwe do zrealizowania. Czujemy wtedy rozpacz, że nie uda nam się spełnić naszych marzeń. Bohaterowie literaccy też mieli swoje marzenia i również nie wszystkim udało się je zrealizować. To właśnie o nich dzisiaj napiszę, czyli zinterpretuję motyw niespełnionych marzeń w literaturze.
O motywie niespełnionych marzeń mówimy wtedy, kiedy jednemu z bohaterów utworu nie uda się spełnić swego marzenia. Marzenia te mogą być banalne, takie jak zjedzenie czegoś dobrego w drogiej restauracji, ale w niektórych dziełach są one naprawdę poważne.
Pierwszym przykładem są bohaterowie utworu pod tytułem „Lalka” autorstwa Bolesława Prusa. W tej książce bohaterami są między innymi: Wokulski, Ignacy Rzecki, Geist, Ochocki. Wszyscy oni mieli ogromne marzenia, jednak nikomu z nich nie udało ich się spełnić. Wokulski marzył o zdobyciu miłości Izabeli Łęckiej oraz o bogactwie. Ignacy natomiast marzył o tym, aby Wokulski poślubił Stawską. Geist i Ochocki mieli marzenia na większą skalą niż Rzecki i Wokulski. Geist chciał stworzyć metal lżejszy od powietrza, a Ochocki maszynę, która potrafiłaby latać. Tak jak widzicie, ten utwór ma wiele przykładów niespełnionych marzeń i jest idealnym przykładem tego motywu.
Tych dzieł jest oczywiście o wiele więcej, a oto parę przykładów:
– „Mendel Gdański” w tym utworze Marii Konopnickiej Żydzi pragnęli tylko życia w spokoju oraz akceptacji.

– „Antek” to nowela Bolesława Prusa, w której biedne, lecz utalentowane dzieci n

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!