Motyw obyczajów i tradycji – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw obyczajów i tradycji – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Jak wiadomo już dawno ludziom towarzyszą różne obyczaje i różne tradycje. Tradycje dawniej miały ogromny wpływ na ludzi, na to jak żyją. Obyczaje i tradycje doskonale pokazane są w utworach literackich „Nieraz Obyczaj stary zawadziłem” napisał Norwid. Napisał słowo obyczaj wielką literą, gdyż wiedział jakie to słowo ma wielkie znaczenie.
Motyw obyczajów i tradycji w literaturze jest doskonale ukazany. W wielu popularnych dziełach literackich spotykamy się niejednokrotnie z różnymi tradycjami i obyczajami. W dziełach literackich możemy zobaczyć jak wyglądały takie tradycje i jak bardzo mocno były zakorzenione w ludziach. Jednym z utworów, który doskonale pokazuje nam tradycje i obyczaje jest „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W utworze tym doskonale jest ukazany obraz panujących obyczajów. Eleganckie biesiady przy suto zastawionym stole, wymagały odpowiedniej oprawy i obrzędów. Wszyscy i wszystko miało tu odpowiednie miejsce tak jak nakazywała tradycja. Modlitwa rycerzy przed posiłkiem, albo zajęcie odpowiedniego miejsca przy stole było wpisane już w tradycje można by rzec, że nawet obrzęd. W utworze „Pan Tadeusz” życie gospodarstwa ukazane jest w bardzo charakterystyczny sposób. W utworze poznajemy Sędziego, który jest ukazany jako szlachcic i gospodarz, który stoi na straży tradycji gościnności i obyczajów „Brama ma wciąż otwarta przechodnią ogłasza, że gościną i wszystkich w gości zaprasza” Widzimy w tym utworze, że bardzo ważnym obyczajem była gościnność.
Kolejny utwór który ukazuje nam obyczaje i tradycje to też utwór Adama Mickiewicza „Dziady”. Część druga Dziadów pokazuje nam obrzęd i tradycje przywoływania dusz zmarłych, żeby mogły trafić one do nieba i zaznać spokoju. Ludzie przynosili na cmentarz różne podarki, to był jeden z elementów obrzędy przywoływania duchów. Tradycje i obrzędy były bardzo ważne i ludzie nie wyobrażali sobie bez nich życia. Kolejnym przykładem literackim pokazującym nam doskonale jak ogromne znaczenie miały obyczaje i tradycje jest utwór „Chłopi” Reymonta. Opisane są w nim różne obyczaje i tradycje np. ślubu. W utworze pokazany jest cały ob

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.