Motyw odpowiedzialności – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Odpowiedzialność jest definiowana przez Słownik Języka Polskiego PWN jako moralny lub prawy obowiązek odpowiadania za czyny swoje lub kogoś oraz przejęcie na siebie obowiązku dbania o kogoś lub samego siebie. Jest to motyw znany i często wykorzystywany w literaturze i sztuce w różnych kontekstach, które zostaną przedstawione w dalszej części.
Odpowiedzialność za czyny została opisana już na początku Biblii. Bóg przez pierwsze pięć dni tworzył świat, który był dobry. W szóstym dniu zaś stworzył człowieka, który był bardzo dobry. Umieścił go w rajskim ogrodzie, gdzie miał wszystko, czego tylko zapragnął z jednym wyjątkiem- owocem z drzewa stojącego w centralnej jego części. Ewa zaś, skuszona przez węża- szatana, nie podołała temu zadaniu i zerwała zakazany owoc, częstując nic również Adama. Rozgniewany, ale i zasmucony tym faktem Bóg w konsekwencji wygnał ich z Raju. Pierwsi ludzie musieli ponieść konsekwencje za swoje nieposłuszeństwo. Musieli zatem odpowiedzieć za swój uczynek.
Kolejnym przykładem odpowiedzialności za swój uczynek jest mitologiczna postać Prometeusza. W odpowiedzi na brak zgody Zeusa na podarowanie ludziom ognia, Prometeusz podstępem wykradł go z Olimpu i zaniósł mieszkańcom ziemi. Nie spodobało się to władcy Olimpu i za nieposłuszeństwo i złamanie jego słowa skazał Prometeusza na wieczne cierpienie. Kazał przykuć go do skały na pożywkę sępów- wyjadają one każdego dnia wątrobę bohatera, która codziennie odrasta. Takim oto sposobem Prometeusz za swój dobry uczynek dla ludzkości, ale nieposłuszeństwo wobec Zeusa musiał odpowiedzieć dosłownie sobą- swoim ciałem.
Odpowiedzialność za czyny jest również przedstawiona przez Fiodora Dostojewskiego w książce „Zbrodnia i kara”. Młody student Raskolnikow z, dla niego, szlachetnych pobudek zamierza zabić starą lichwiarkę, która będąc niekiedy ostatnią nadzieją zastawiających u niej ludzi odkupuje od nich cenne przedmioty za bezcen. Rodion zamierza po dokonaniu zbrodni oddać tym ludziom pieniądze. Ze stoickim spokojem planuje morderstwo i wykonuje je z zimną krwią z przekonaniem, iż jeżeli temu czynowi przyświeca dobry cel to jest usprawiedliwiony. Niestety niespodziewanie do domu lichwiarki wróciła jej siostra Lizawieta. Raskolnikow wytrącony z równowagi, widząc, że jego plan ma skazę i światka w postaci kobiety, ją też zabija pod wpływem chwili i paniki. Nie przewidział, że po tym nieprzewidzianym morderstwie niewinnej kobiety będzie miał ogromne wyrzuty sumienia. Nie potrafił sobie z nimi poradzić i zauważył wtedy jak wątpliwie moralny był jego czyn. Wraz za namową Soni postanowił ponieść odpowiedzialność za popełnioną zbrodnię i przyznać się do niej oddając się
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!