Motyw ofiary – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw ofiary – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Ofiara i ofiary w motywach literackich
Pod lupę weźmiemy najbardziej znaną postać Jezusa Chrystusa, Nazarejczyka, który sam w sobie był ofiarą. Jego życie od samego początku było zaplanowane na ofiarowanie się ludziom, niczym baranek przebłagalny za grzechy, jego krwawe poświęcenie zostało opisane w biblii a cała akcja toczy się w czasach 8-4 p.n.e. i opowiada o losie tego dobrego człowieka od początku jego narodzin, które miały miejsce w Betlejem.
Jezus był to ubogi rzemieślnik narodzony z Maryi dziewicy. Można by powiedzieć, że to pierwszy przykład w którym Jezus pokazał, że jest ofiarą losu, ponieważ sam Bóg, który jest jego ojcem umieścił go w bardzo biednej rodzinie, przez co jego życie było trudne, ale nie tylko dla niego, ponieważ na jego życie od samych narodzin czyhał pewien Król, który rozkazał zamordować wszystkich chłopców z Betlejem i okolic, aby na pewno pozbyć się tego małego nazarejczyka z tego względu i jego rodzina musiała uciekać i bać się o życie tego małego chłopaka.
W dalszej części życia Jezus nauczał i jego życie nie wydawało się takie złe, aż do czasu kiedy proroctwo miało się spełnić. Jego uczeń zdradził swego nauczyciela za pewną kwotę pieniężną, wyparł się go trzy razy i pozwolił, by Piłat skazał go na śmierć. W tej części jego życia Nazarejczyk był bity i ośmieszany stał się ofiarą nie tylko cielesnego udręczenia, lecz i psychicznego, można by powiedzieć, że stał się kozłem ofiarnym dla ludzi znudzonych życiem. A po tej ciężkiej ofierze psychicznej i fizycznej został umieszczony na krzyżu, aby tam skonał. To właśnie punkt kulminacyjny, dobry człowiek, który nauczał innych, pomagał i leczył ślepców, został ofiarowany za grzechy ludzi grzeszących, stał się ofiarą nie tylko w rozumieniu ofiary krwawej, ale też stał się ofiarą przemocy, kimś skrzywdzonym niczym kobieta zmuszana do prostytucji.
Więc czym jest ofiara? Czy ofiara musi umrzeć? Czy ofiara jest w stanie zapobiec swojemu cierpieniu? Czy taka ofiara ma doby wpływ na innych i na samą ofiarę? Czy można wynieś jakąś lekcje z tego motywu literackiego?
Pytań nasuwa się bardzo dużo, niestety „punkt widzenia zależ

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!