Motyw ogrodu – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw ogrodu – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Motyw ogrodu w literaturze na różnorakich przykładach.
Któż z nas nie lubi po ciężkim dniu położyć się w hamaku, w ogródku, pod palemką? Ja bardzo lubię! Hamak, Coca-cola Zero oraz dobra książka to raj! A czy Wy lubicie tak spędzać czas?
Jedną z takich „ogrodowych” książek jest „Tajemniczy ogród”. Opowiada ona o niesamowitym ogrodzie, który znajduje się w pewnej brytyjskiej posiadłości. Główna bohaterka to Mary Lennox. Sierota, która przyjechała do Anglii z Indii, ponieważ jej rodzice zmarli z powodu zarazy. Dziewczynka jest rozpieszczona, buntownicza, samolubna. Podczas swoich samotnych wędrówek po posiadłości Mary natrafia na zamkniętą na klucz furtkę. Dzięki swojej pomysłowości udaje jej się pokonać przeszkodę. Ogród znajdujący się za nią być zarośnięty i zaniedbany. Razem ze swoim niepełnosprawnym kuzynem Colinem, Mery odrestaurowała ogród, przywrócili mu świetność, zasadzili róże. Wpływ tego miejsca był niesamowity dla dzieci! Wyleczył młodego panicza z kalectwa, a dziewczynkę z egoizmu i niechęci do świata.
Wiemy więc, że ogród może być zbawieniem i lekarstwem na zło świata. Że może pomagać ludziom. A jakie są inne funkcje ogrodu?
W Biblii, w Księdze Rodzaju wspomniany jest Ogród Eden. Według tradycji ogród ten znajdował się w Mezopotamii, w dorzeczu Tygrysu i Eufratu. Tam było cudownie! Zwierzęta żyły z ludźmi, dużo jedzenia, dużo radości. Ten ogród jest symbolem wolności i bogactwa.
Kolejnym ogrodem jest Ogród Hesperyd. Jest to miejsce w mitologii greckiej. Znajdował się na zachodnim krańcu świata. To właśnie w nim odbywały się różne uroczystości, między innymi wesele Zeusa i Hery. To właśnie tam Herakles ukradł jabłko z drzewa pilnowanego przez smoka Ladona w ramach jednej ze swoich dwunastu prac, a dokładniej jedenastą przed ostatnią. Ostatnim – trzecim – mitem związanym z tym ogrodem jest mit o tytanie Atlasie i jego córkach Hesperydach. To właśnie od nich pochodzi nazwa ogrodu. Atlas był jednym z nielicznych tytanów, którzy nie zostali wygrani do Tartaru po przegranej bitwie, ale zamiast tego musiał trzymać na swoich rękach cały świat. I to dosłownie! Ogród Hesperyd był symbolem nieśmiertelności, bogactwa, a ta

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!