Motyw ojca – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw ojca – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Motyw ojca, na przełomie epok, pojawia się w wielu różnych utworach literackich. Jednak każdy z twórców przedstawia go w różnoraki sposób.
Czytając i analizując dzieło takie jak przypowieść o „Synu Marnotrawnym” spotykamy się z postawą ojca miłosiernego, niezwykle kochającego swoje dzieci. Rozumie ich decyzje i daje im wolną rękę przy wyborze swojej drogi życiowej. Jest wyrozumiały w stosunku do młodszego syna, wybacza mu jego lekkomyślne zachowanie. Drugiemu synowi, który jest oburzony tym, co widzi, tłumaczy, że trzeba cieszyć się z tego, że wrócił. Odczytując symbolikę tego utworu, możemy śmiało stwierdzić, iż każdy z nas kiedyś może stać się takim synem marnotrawnym, lecz tym kochającym i miłosiernym ojcem jest Bóg i to właśnie do Niego możemy pójść, a On nam wybaczy wszystkie grzechy. Tak jak ojciec w przypowieści wybaczył swojemu powracającemu synowi.
Jan Kochanowski również w swoim dorobku ma dzieła, w których pojawia się tematyka ojcostwa. Niestety nie jest to już obraz szczęśliwego i radującego się ojca. Tutaj klaruje nam się niezwykle tragiczna i cierpiąca postać ojca, który stracił ukochaną córkę. Mowa oczywiście o cyklu „Trenów” Kochanowskiego, którego możemy utożsamiać z tym właśnie rozżalonym ojcem. Najlepiej tę tęsknotę ukazują dwa ostatnie wersy trenu VIII:
,,Z każdego kąta żałość człowieka ujmuje,
A serce swej pociechy darmo upatruje’’.
Jak sam opisuje w cyklu, przez śmierć bliskiej mu osoby dopadł go kryzys religijny oraz światopoglądowy. W ostatnim utworze jednak powoli zaczyna godzić się ze stratą i wychodzić z żałoby.
Epos Homera ,,Iliada’’ również ma w sobie motyw ojca. Postacią, która idealnie kreuje nam ten wizerunek, to oczywiście sam król Troi, ojciec Hektora – Priam. Niezwykle zżyty z synem, nie może pogodzić się z jego stratą, który zginął w walce z Achillesem, a jego ciało zostało zbezczeszczone. Mimo swojego statusu i pozycji na jakiej się znajduje, odkłada honor na bok i postanawia ubłagać pogromcę własnego syna, by oddał jego zwłoki. Jest w stanie zrobić wszystko, by tylko móc pochować godnie Hektora. Achilles widząc bezsilność i bezradność Priama, upokarza go, lecz ten nie przejmuje się tym, ponieważ odzyskał w końcu ciało syna.
W utworze „Chłopi” Wł

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!