Motyw ojczyzny – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw ojczyzny
Motyw ojczyzny jest typowy dla twórczości romantyków, którzy przez zawiłe dzieje kraju niejednokrotnie skazywani byli na opuszczenie ojczyzny na zawsze. W kreacji ukochanej Polski oprócz wątków romantycznych można się również dopatrzyć typowego dla sentymentalizmu przedstawienia ukochanego miejsca jako krainy idyllicznej, raju na ziemi.
Motyw ten jest obecny m.in. w „Dumaniu” E. Odyńca. Utwór ten jest przykładem dumy, czyli gatunku ludowego poezji ukraińskiej. Duma to utwór epicko-liryczny o tematyce historyczno-bohaterskiej lub obyczajowej, o charakterze recytatywnym. W Polsce obejmuje utwory epicko-liryczne o charakterze pieśniowym, utrzymane w elegijnej tonacji. Często nawiązuje do aktualnych wydarzeń. W „Dumaniu” pojawia się motyw tęsknoty za Litwą – kraju bliskiego podmiotowi lirycznemu.
Pierwsza zwrotka jest opisem bessarabskiego stepu. Jest tam bardzo gorąco, nie ma roślinności. Dokoła znajduje się tylko piasek, kurz, z nieba leje się żar. Tylko od czasu do czasu można znaleźć cień i niewielki skrawek zieleni. Obraz ten kontrastuje z krajobrazem ukochanej Litwy, w której jest zielono i pięknie. Wszystko tam jest znajome i bliskie. Litwa to jednak nie tylko piękna przyroda. To również miejsce, w którym panuje szczęście. Jest to kraj gościnny, przyjazny dla każdego przybysza. Jest to również miejsce, w którym podmiot liryczny ma bliskich, serdecznych przyjaciół.
Motyw ojczyzny pojawia się też w filmach. Filmem o wydźwięku patriotycznym jest „Miasto 44”, nawiązujący do powstania warszawskiego. Film miał uświetnić obchody 70. rocznicy powstania warszawskiego. Miał być obrazem życia polskiej młodzieży, która musiała walczyć o życie i wolność swoją i swoich bliskich. Realizacji filmu przyświecała przede wszystkim chęć przedstawienia młodych i ich poświęcenia dla ojczyzny. Fabuła filmu skupia się wokół postaci głównego bohatera – Stefana – który pod wypływem Kamy przyłącza się do powstańców. Chłopak mieszka z matką i młodszym bratem. Jego ojciec był oficerem, który zginął podczas kampanii wrześniowej. Pierwsze sceny filmu prezentują także portret ówczesnego pokolenia. Młodzi ludzie wkraczają w dorosłość. Chętnie oddają się rozrywkom, przeżywają pierwsze miłości. Wybuch powstania ma wpływ na ich dotychczasowe życie. Tracą młodzieńczą niewinność. Akcja jest prowadzona linearnie, a zdarzenia są utrzymane w realistycznym tonie, przedstawiają wygląd Warszawy i podejmowanych walk. W realistyczną konwencję wpisują się sceny przedstawiające natarcie Niemców na cmentarz, egzekucje rodziny Stefana, ostrzał powstańców. Reżyser stosuje także zabiegi, które rujnują porządek realistycznej warstwy świata przedstawionego. Sceny te odbiegają od rzeczywistości poprzez zastosowanie odpowiedniej muzyki lub efektu slow motion. Reżyser przedstawia także sceny odnoszące się do przeżyć wewnętrznych bohaterów (uczuć miłosnych).
Ciekawą kategorię stanowią sceny, które odnoszą się do ogarniającej bohaterów psychozy. Przykładem może być scena błąkania się bohaterów w kanałach. Scena ta przypomina sceny horroru, a nastrój grozy nasila odpowiednio dobrana
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!