Motyw ojczyzny – Motyw literacki (według chronologii epok)
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw ojczyzny
Każdy z nas ma miejsce, do którego pragnie wracać. Często jest to dom rodzinny, czy miejscowość, w której dorastał. Ludzkie wspomnienia opierają się przede wszystkim na małej ojczyźnie, która przez pierwsze lata naszego życia jest wyznacznikiem bezpieczeństwa i spokoju. Z czasem zaczynamy dostrzegać miejsca położone poza tym, co znane i lubiane. Później zauważamy, że mała ojczyzna przerodziła się w kraj, który kochamy, za który tęsknimy oraz, o który pragniemy walczyć. Motyw ojczyzny wykorzystywany jest przez poetów od początku dziejów, jest nierozerwalnym elementem ludzkiego życia.
Najsłynniejszym oraz najbardziej znanym starożytnym dziełem opisującym przywiązanie bohatera do ziemi ojczystej jest „Odyseja” Homera. Odyseusz po obaleniu Troi pragnął powrócić do Itaki, lecz Posejdon, któremu się naraził, piętrzył przed nim rozmaite przeszkody. Jedyną myślą trzymającą mężczyznę przed zaprzestaniem tułaczki, była wizja żony oraz syna czekających na niego w utęsknionym domu. Mimo wielu trudności Odys nie poddał się i usilnie pokonywał postawione przed nim boskie wyzwania. Historia bohatera zakończyła się szczęśliwie i powrócił do swojej ukochanej Itaki. Na temat Odyseusza powstało wiele wierszy oraz opowiadań, a najsłynniejszym z nich jest utwór zatytułowany „Odys” autorstwa Staffa Leopolda. Sentencja kończąca dzieło „Każdy z nas jest Odysem, Co wraca do swej Itaki.” przypomina tylko, jak ważnym elementem ludzkiej egzystencji jest rodzimy kraj.
Oświeceniowym dziełem poruszającym temat ojczyzny jest hymn napisany przez Ignacego Krasickiego. „Hymn do miłości ojczyzny”. Jak sam tytuł wskazuje, poświęcony jest wielkiemu uczuciu skierowanemu do Polski, kraju, z którego pochodzi Krasicki. Autor w swoim utworze opisuje jak prawdziwa jest jego miłość do ziemi rodzimej. Podkreśla, iż mimo wielu cierpień, zmartwień oraz trudności to uczucie nie zmniejsza się, lecz tak naprawdę przybiera na sile. Miłość do ojczyzny przedstawiona przez Ignacego Krasickiego, choć naznaczona wieloma bliznami, niezmiennie pozostaje.
W polskim ro
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!