Motyw piekła i raju – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Wyobraźnia ludzka nie ma granic, jest nieskończonym rajem. Innym dla każdego, najpiękniejszym, bo własnym. Można sobie go wykreować, sprawić, że będzie idealny. Uciekać do niego za każdym razem gdy goni nas piekielna rzeczywistość.
Gdy dzieje się w naszym życiu coś złego, przygnębiającego, gdy nie dajemy sobie rady, często odnajdujemy ukojenie w książkach, w sztuce, w muzyce, w filmach, które pokazują nam, że ktoś obok też czuje podobnie, że nie jesteśmy w tym sami. I często możemy też odnaleźć w nich pomoc dla nas w tych trudnych momentach. Kawałek raju w piekle.
W literaturze znajdziemy bardzo dużo motywu piekła i raju, ludzie od zawsze interesują się tym co nas czeka po śmierci, chcą wierzyć, że nastąpi po niej coś ważnego, że nie będzie to tylko pustka. Liczą, że za dobre, przykładne życie czeka ich nagroda, że ludzie źli zostaną ukarani. Bo inaczej nie warto się starać. Gdyby ludzie o nic nie dbali, nie liczyli się z niczym, nie czuli respektu, czy też strachu przed czymś większym od nich, to zapanowałby chaos. Dlatego chociażby w Biblii przedstawione zostają Eden i Piekło w taki sposób, żeby nikt z odbiorców nie miał nawet cienia wątpliwości, gdzie chciałby trafić. Raj jest miejscem cudownym, spokojnym, takim o którym marzymy, takim który by nam wynagrodził to co przeszliśmy za życia. Piekło odstrasza, jest miejscem okropnym, bez nadziei, do którego nikt by trafić nie chciał. Dlatego ludzie wierzący w życie po śmierci, ze strachu przed karą, czy z chęci otrzymania nagrody będą się starać i żyć wydle przykazań. I choćby po śmierci nic na nich nie czekało, to przynajmniej za życia poprzez swoje uczynki stworzyliby mały raj.
W mitologii greckiej ukazany zostaje Hades, czyli królestwo zmarłych, nazwane tak na cześć władającego nim boga zmarłych. Wejścia do Hadesu pilnuje trójgłowy pies Cerber, na trybunale zasiadają trzej sędziowie podziemia, sprawiedliwi za życia, po śmierci ważący uczynki umarłych i prowadzący ich do przeznaczonych im części królestwa zmarłych. Ci msogli trafić na
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!