Motyw pieniędzy – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw pieniędzy – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Pieniądze są obecne w życiu każdego człowieka. Bywają tematem tabu, co oznacza, że niektórzy nie lubią o nich rozmawiać. Niestety może to skutkować brakiem edukacji w tym zakresie u młodych ludzi, a potem trudnościami z zarządzaniem pieniędzmi, a nawet z pracą. Dlatego warto otwarcie mówić o nich i ciągle uczyć się, jak nimi gospodarować.
Mitologia grecka – MidasW utworach literackich dobrobyt jest zazwyczaj przedstawiany negatywnie. Nadal panuje powszechne przekonanie, że bogaci są skąpi i niesłychanie chciwi, nie chcą dzielić się swoim majątkiem. Osoby mniej zamożne czuły niechęć do tych posiadających większy majątek. Być może wynikało to z zazdrości albo odmienności ich przekonań i religii. Przykład tego widzimy w mitologii greckiej. Mowa tu o historii Midasa, władcy Frygii. Był on niezwykle chciwy i jego marzeniem było wielkie bogactwo.
Pewnego razu w zamian za uratowanie Sylena otrzymał możliwość spełnienia swojego życzenia. Poprosił więc, aby wszystko, czego dotknie, zamieniało się w złoto. Wkrótce okazało się, jak złym wyborem to było. Dionizos spełnił jego życzenie i od tej pory otaczające go wszędzie złoto okazało się jego utrapieniem. Niestety nie mógł cofnąć tego życzenia. Była to kara za nadmierną chciwość. Uczy to współczesnych ludzi, że nadmiar pieniędzy może czasem nas ograniczać i pragnienie wielkiego bogactwa może zamienić się w piekło. Pokazuje, że powinniśmy rozsądnie formułować nasze życzenia i plany.”Legenda o świętym Aleksym”Pieniądze często są pokazywane jako rzecz zbędna, a pozbycie się ich jest dowodem wielkiej odwagi i dobroci. Tak wyglądało to w „Legendzie o świętym Aleksym”, w której tytułowy bohater oddał cały swój majątek biednym, aby podążać drogą, która poprowadzi go do zbawienia. Przez większość czasu żył w biedzie, ale jednocześnie w szczęściu, bo mógł przez to być bliżej Boga. W średniowieczu była to postawa odważna, oznaczała wielkie poświęcenie i oddanie zarówno Bogu, jak i ludziom (którym przecież Aleksy oddał swój majątek). Ludzie podziwiali jego o

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!